آبنمای موزیکال دبی کجاست؟

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، یوسف غفارزاده از آغاز عملیات اجرایی پروژه ایمنسازی ۱۸۲ هکتار از حاشیه رودخانه ارس و بازگرداندن 25 هکتار اراضی از دسترس خارج شده در اثر طغیانهای فصلی به ایران طبق هماهنگی با کشور جمهوری آذربایجان بر اساس پروتکل توافقی سال ۱۳۳۴ خبر داد. اين درياچه را درياچه قم ، درياچه ساوه و درياچه شاهى می نامند و گاهى نيز براثر پرآبى و پيوستن آن به كوير نمك، درياچه اى وسيع تشكيل میگردد كه به درياچه نمك مشهور است.حوض سلطان در شمال شهر قم و مشرق شهر ساوه بر سر راه تهران ـ قم واقع است .وسعت آن، با توجه به ميزان بارندگى و واردات آب در فصول مختلف سال، متفاوت است و حداكثر به 400،2 كيلومتر مربع میرسد .اين درياچه از دو چاله بيضی شكل به نامهاى حوض سلطان (قسمت غربى) و حوض مره (قسمت شرقى، كه ظاهراً نام آن از نام كوه مره در شمال درياچه است گرفته شده) تشكيل شده است .درياچه را باقى مانده درياى بزرگى میدانند كه در اين ناحيه بوده است.در بعضى منابع قديم تاريخ اسلام آمده كه خشك شدن درياچه ساوه يكى از رويدادهاى همزمان با ولادت حضرت رسول اكرم بوده است .در سده پنجم ٬سد ساوه را بر رود قره چاى زدند تا باتلاقهايى را كه بين حوض سلطان و درياى نمك و رود قره چاى به وجود می آمد و عبور و مرور را دشوار میكرد خشك كنند.

سه مسئله اصلی در این مناقشات، منابع (نفت و گاز)، تحدید حدود آبی سطح و بستر دریا و سهم ماهیگیری این کشورها است. شهرستان ساوه داراي دو بخش «مرکزي» و «نوبران»، سه شهر و هفت دهستان است. از مهمترین کالاهای صادراتی صنعتی می توان به رادیو، تلویزیون و وسایل ارتباطی اشاره کرد که در سال ۹۶ این سه کالا از لحاظ میزان صادرات در جایگاه اول این بخش قرار داشتند. كوچه های این روستا بسیار باریك و با دیوارهای نسبتاً بلند است و در مسیر یك خط شكسته امتداد دارند، كوچه هایی باریك كه گاه فقط برای عبور دو نفر كافی است؛ پیچ در پیچ بودن كوچه ها از نظر زیست اقلیمی یك مزیت در مناطق گرم و خشك كویر محسوب می شود زیرا در مسیر مستقیم، بادهای كویری می توانند به سرعت جریان داشته باشند و موجب اختلال در زندگی روزمره شوند.

در آیه ۲۷ سوره مرسلات، از لطف الهی در آفرینش زمین که محل زندگی و مرگ انسان و جایگاه تأمین نیازهای اوست یاد کرده و از آب فرات، شیرین و گوارایی سخن گفته که خداوند انسان را از آن نوشانده است. آشوریها به زبان سریانی یا آشوری سخن میگویند؛ که گونهای از آرامی شرقی است. اطراف حوضچه این چشمه پر است از درختان سرسبز و زیبا که محیط را باطراوتتر میکنند. بدیهی است که با این طول، رودخانه بسیار پر آب است و در قسمت هایی شدت آب به قدری زیاد است که مسیر را عوض می کند. در زمان قدیم میبایست آب مصرفی خانه از طریق مجاری اصلی به سوی خانهها هدایت میشده است، حمامی قدیمی در محله قلعه نو وجود داشته که میبایست آب آن از روبروی ژاندارمری که در زمان قدیم قبرستان شهر بود پر میشد.

مسئول حمام که کوره سوزان نام داشته شبانه به محل قبرستان میرود و آب را هموار میکند تا به طرف حمام سرازیر شود و میرود ولی پس از مدتی میراب ( مسئول اصلی تقسیم کردن آب) سر میرسد و جلوی آب را میبندد و وقتی کوره سوزان میبیند که آب قطع شده است دوباره میآید و آب را هموار میکند و میرود ولی دوباره میراب میآید و جلوی آب را میبندد. این بار وقتی کوره سوزان میبیند آب بسته شده به محل میرود و آب را باز میکند و در تابوتی که در آن نزدیکی قرار داشت رفته و میخوابد هنگامی که میراب میآید از تابوت بیرون آمده و میراب را ترسانده که میراب از وحشت غش میکند و کوره سوزان با خیال راحت آب را به سوی حمام هدایت میکند!

اين سد از سنگ و ساروج و در ميان دره هایی كه شكافى طبيعى داشت ساخته شده بود ولى پس از مدتى، بر اثر فشار آب ويران شد٬براى آبيارى زمينهاى كشاورزى ساوه، سد را تعمير كردند و مانع ورود آب به درياچه شدند. توجه: به علت برنامه ریزی مراحل بیمه گردشگری و نیاز به مشخصات دقیق و شناسنامه ای فقط افرادی که به روش ذکر شده ثبت نام کنند در سفر شرکت خواهند داشت. مولکول دی ان ای بسیار با ثبات است ولی گاهی عوامل بسیار قوی در آن تغییر ایجاد می کنند.

از جمله مهمترین صادرات ایران در سال ۹۷ متانول می باشد، که در میان کالاهای صادراتی ایران در جایگاه پنجم قرار گرفته است و سهمی حدود ۱۷/۳ درصد را از ارزش کل صادرات ایران به خود اختصاص داده است. میعانات گازی که در چهار ماهه نخست سال ۹۷ بیشترین میزان صادرات را داشته است، از مهمترین صادرات ایران می باشد. از مهمترین صادرات ایران پلی اتیلن گرید فیلم است، که در سال ۹۷ با سهمی حدود ۶/۳ درصد از کل صادرات ایران توانست در جایگاه سوم محصولات صادراتی ایران قرار بگیرد. جالب است بدانید که قسمتی از آن هنگام طغیان رود ارس در سال 1331 خراب شد که بعدا مرمت گردید.

بلوار کوهک و خیابان برادران شهید علیمردانی در شرق منطقه چیتگر و منطقه 22 تهران قار ردارد که به دلیل نزدیکی با پارک جنگلی و دریاچه دارای آب و هوای بسیار خوبی است. برای بازدید از دریاچه باید به یکی از شهرهای ایرکوتسک واقع در غرب دریاچه و یا اولاناوده در شرق آن پرواز کنید و سپس مسافت یک ساعتی تا دریاچه را با ماشین طی کنید. این دریاچه بخشی از کویر نمک است که در شرق قم واقع شده و فقط زمستان ها آب دارد. دریاچه نمک حوض سلطان در ۴۰ کیلومتری شمال قم و به مساحت تقریبی ۲۴۰ کیلومتر مربع است.

مسافت هادیشهر به جلفا 15 کیلومتر می باشد. صادرات کاغذ و محصولات کاغذی با رشد ۷۱ درصدی نیز از جمله کالاهای صنعتی هستند که به کشورهای مختلفی صادر می شوند. اطراف این دریاچه انواع مختلفی از جانداران زندگی میکنند و صدای آواز پرندگان و تکاپوی دیگر جانوران در سکوت این دریاچه میپیچد. در این قسمت، كه بافت تخریب شده روستاست فقط تعداد انگشت شماری از خانه ها قابل سكونت است و زندگی در همین خانه ها نیز به دشواری انجام می گیرد. رژیم غذایی پس از بای پس روده نسبت به سایر اعمال جراحی لاغری قابل تحمل تر است. برج هایی که به دریاچه چیتگر نزدیک تر هستند قیمت بیشتری نسبت به برج های دیگر دارند.

در بخش جنوبی روستا كه كشتزارها و باغ ها وجود دارد خانه ها در كنار باغ ها ساخته شده و برای این كه از زمین بیشتری برای كشاورزی استفاده شود، خانه ها كوچكتر و بافت متراكم تر است. در این قسمت خانه های نوساز روستا مشاهده می شود طوری كه، بافت قدیمی آن طرف جاده راتخریب شده انگاشته اند. 3-اتفاقی : در کوهستان های نزدیک به مناطق گرم و خشک ، بارش ها کوتاه و اتفاقی صورت می گیرد .

به گفته یكی از اهالی روستا، در زمان های قدیم از جنوب روستا كه كشتزار ها نیز در آنجا واقع است رودخانه ای عبور می كرده كه گویا یكی از دلایل شكل گیری روستا عبور همین رودخانه از آن بوده است. در سال 1372ه.ش طرح اولین استان جدید با نام اردبیل به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و پس از آن استان های قم، قزوین ، گلستان، خراسانهای شمالی، رضوی، جنوبی و البرز اضافه شدند. این کتاب پس از مقدمه و پیشگفتار و تاریخچه آب به هفت فصل تقسیم بندی میشود که این هفت فصل نیز خود شامل قسمتهای دیگری میشود که در ادامه مطالب به توضیح این فصلها میپردازیم: فصل اول: آب از دیدگاه اسلام و ائمه از قسمتهای مهم این فصل میتوان به موضوعاتی چون: آب؛ اولین مایه خلق شده، آب مایه رفاه و آسایش بشر، آب باران و ثمرات آن و …

دیدگاهتان را بنویسید