آخرین اخبار «سدسازی ها

کلونوسکوپی و سایر انواع روشهای آندوسکوپی از طریق مخرج که در آنها لوله آندوسکوپی از طریق مقعد وارد کلون و روده بزرگ میشود و پزشک میتواند معاینه، نمونه برداری و جراحی را از آن طریق انجام دهد. نوشیدن آب فراوان و یک رژیم غذایی مناسب که شامل میوهها و سبزیجات باشد و انجام ورزشهای روزانه و فعالیتهایی از این قبیل تا حدودی از ابتلا به چسبندگی روده جلوگیری مینماید و اگر شخص بیمار در مراحل اولیه بیماری باشد، شرایط او را بهبود میبخشد. این بیماری شاید برای زمانهایی روند زندگی شما را مختل سازد، اما خطر بروز سرطان را افزایش نخواهد داد.

با این حال ، در یک نگاه دقیق تر ، عوامل زیر را می توان در تقسیم ایران به حوضه های رسوبی – ساختار جدا ، موثر دانست . کودکان خردسال اغلب هنگام بازی وسایل مشترکی دارند یا با یکدیگر مسواک می زنند که این امر می تواند آنها را در معرض عفونت مجدد قرار دهد. این دریاچه به دلیل نمک فراوان آن، اغلب به نام دریاچه نمک نیز شناخته میشود که البته اشتباه است و دریاچه نمک با وسعت بسیار بیشتر در جنوب شرقی قم واقع شده است. بارش برف و باران و چشمههای درون دریاچه نیز در تامین آب دریاچه موثر بودهاند.

درون دریاچه نیز جاده خاکریزی هست که برای جلوگیری از فرورفتن خودروها در باتلاق و بهره برداری از نمک دریاچه مورد استفاده قرار میگیرد. سوم، از روایت حسن بن محمد قمی که خود از برخی روات متقدم و منابع کهنتر مثل تاریخ برقی و جز آن نقل کرده است، چنین بر میآید که در دوره اشکانی، در نواحی جنوب و جنوب شرقی ساوه، آوه و قم دریاچه یا دریائکی وجود داشته که در کنار آن هم«آثار قدیمه»شهر ساوه و آوه موجود بوده است.

برای تماشاچیان در دو طبقه صندلی قرار داده شده که بلیتهای طبقه اول گرانتر از طبقه دوم هستند؛ چون دید بهتر و نزدیکتری به سن دارند. راه دسترسی دوم به حوض سلطان برای کسانی که از سمت تهران میآیند: پس از طی 70کیلومتر از تهران، در سمت چپ اتوبان جاده ای به سمت روستای چشمه شور میرود که نشانه آن در اتوبان تابلوی اطلاعات گردشگری می باشد. دولت کمونیستی شدت رفتار بیشتری در رابطه با ملایان، روحانیان، تحصیلکردگان غیرسازمانی و اقلیتهای هزاره و قزلباش -که شیعه بودند- از خود نشان داد. عواملی که در پهنه بندی ایران ، به حوضه های رسوبی – زمین ساختی جدا نقش داشته اند ، بسیار گوناگون اند که از میان آنها ، موقعیت ویژه ایران در محل برخورد دو ابر قاره اوراسیا و گندوانا ، چیرگی زمین ساخت قطعه ای ، بلوکی ، جدایش و برخورد ورق های قاره ای، تحولات زمین ساختی وابسته و سرانجام تداوم عوامل کارآ، نقش بیشتری دارند .

از آغاز تریاس پسین ، سنگ کره اقیانوسی تتیس جوان در اثر فرورانش در زیر ورق ایران ،شروع به از میان رفتن کرده است . ب) جدا شدن ورق ایران از گندوانا درحاشیه جنوبی خود به دنبال بازشدگی تتیس جوان پس از پرمین میانی . 19- ایران از طریق خلیج فارس با کدام کشورها همسایه است ؟ رود دالکی از دشت ارژن در استان فارس سرچشمه میگیرد و به سمت خلیج فارس نزدیک بندرعباس جریان پیدا میکند.

سایت رسمی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی سد قارلق را نشانه پیشرفت شگرف روستا و همینطور منطقه نوبران دانست و خاطر نشان کرد این سد مشکلات بخشی از آب کشاورزی روستای قارلق را برطرف می کند و ساخت بندهای جدید در بالادست ادامه دارد . این منطقه پوشیده از جنگل ، استیپ و سایر پوشش های گیاهی است. تأمین کننده اصلی آب این دو دریاچه، «رودکُر» است که از کوههای برآفتاب و موسیخانی، در 50 کیلومتری جنوب باختری دهبید سرچشمه میگیرد و در شمال باختری مرودشت، پس از یکی شدن با رود شادکان (شادکام)، و عبور از دشت مرودشت به دریاچهها میریزد.

راههای ورود به منطقه: در ۳۵ کیلومتری مسیر قم-تهران جاده خاکی وجود دارد که به دریاچه میرسد. دریاچه حوض سلطان به مانند آیینه ای بزرگ در وسط ایران زمین است.ارتفاع دریاچه حوض سلطان از سطح دریا ۸۲۰ متر می باشد که تقریبا در تمام سطح دریاچه یکسان است. ناهمسانی رسوبی و زمین ساختی تا بدانجا است که بیان ویژگی های یکسان را برای بسیاری از مناطق ایران ناممکن می سازد وبه همین رو ، از گذشته های دور ، تقسیم ایران به پهنه های رسوبی – ساختاری گوناگون مورد توجه بوده است . ویژگی بارز سنندج- سیرجان به ویژه فرآیندهای دگرگونی آن در همه جا یکسان نیستند در نیمه جنوب خاوری این زون پدیده های دگرگونی به طور عمده حاصل عملکرد کوهزایی سیمرین پیشین است درحالی که در نیمه شمالی آن رویدادهای سیمرین میانی به ویژه کوهزایی لارامید ازعوامل پلوتونیسم و دگرگونی هستند .

سنندج – سیرجان باریکه ای از جنوب باختری ایران میانی است که در بلافصل شمال خاوری راندگی اصلی زاگرس قرار دارد. در ازای زون سنندج- سیرجان حدود1500 و پهنای آن 150 تا 250 کیلومتر است که از باختر دریاچه ارومیه آغاز می شود و در یک راستای شمال باختری- جنوب خاوری تا گسل میناب، در شمال بندر عباس ادامه می یابد. به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی باشگاه خبرنگاران؛ دریاچه نمک حوض سلطان در ۴۰ کیلومتری شمال شهرستان قم و ۸۵ کیلومتری جنوب تهران و در حاشیه بزرگراه خلیج فارس قرار دارد. دوّم، چنین مینماید که مقصود حسن بن محمد قمی از نقل این روایتخ آن است که«آوه آبه»به قیزقلعه یک دژ در ۲۰ کیلومتری جنوب غرب ساوه دوره ساسانی و اوائل اسلام معنی«بر آب نهاده شده/بر آب»میباشد.

از آنسو، چنانچه این مقاله نشان میدهد، تقریبا تمامی حوضههایِ آبریزِ اصلی در ایران در بازه زمانی ۱۴ ساله مورد مطالعه، کاهش حجم داشتهاند، کاهش حجمی که بین ۲۰ درصد تا ۲ هزار و ۶۰۰ درصد از منابع آبی این حوضههای آبریز را در بر میگیرد. با توجه به كشف چند سكه مغولی از سدههای هفتم و هشتم هجری، احتمال میرود بانی این كاروانسرا غازان خان (694هـ.ق) باشد و حتی تاریخ بنای كاروانسرا مقدم بر حكومت پادشاه مغول باشد، در این صورت باید قدمت آن را به اواخر دوران سلجوقی نسب داد.

پروژه آرتمیس اگر چه با فراز و فرودهای بسیاری روبرو شد و از زمان اولیه که مقرر بود تحویل شود چند سالی می گذرد، اما به دلیل اینکه به صورت سهامی بین اعضا پخش شده بود تجمیع و جمع آوری برگه ها برنامه ریزی و زمان زیادی می طلبد که هم اکنون پروژه با پیشرفت چشمگیری در حال ساخت می باشد و خرید از واحدهای تجاری آن یک نوع سرمایه گذاری بلندمدت محسوب می شود. در سال ۹۹ نسبت به چند سال قبل توجه به مجتمع های ایستگاهی بهتر بود چرا که چند سال عملا این موضوع درآمدزایی نداشت.

شهر کرج تا پیش از استان شدن، یکی از شهرها و توابع استان تهران بود. احداث سد قارلق بازتاب گسترده ای در روزنامه ها و جراید استان مرکزی داشت . مهندس پاژنامه رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ساوه نیز در این باره نظر دادند و گفتند سد سنگ و سیمان قارلق با ارتفاع 6 متر از بستر رودخانه و 8 متر از پی و طول تاج 30 متر ، گنجایش ده هزار متر مکعب آب را در خود دارد .

۱- سرزمین زیبای رنگ ، آب و نمک از کنار این دریاچهها که عبور کنی شاید صحنه عجیبی به نظر نرسد اما از بالا که به آنها نگاه کنی تصاویری بینظیر از دریاچه های رنگی نمکین چشم نوازی میکند. رودهای متعددی به این دریاچه وارد میشوند که عموماً از اراضی شوره زار ونمکی اطراف عبور میکنند. مهندس پاژنامه در ادامه اظهار نمودند دو بند دیگر در راستای جمع آوری اولیه آب بالاتر از سد فعلی در روستای قارلق ساخته خواهد شد. ایشان در پایان ضمن قدردانی از حمایت فرمانداری ویژه ساوه از اهالی گرانقدر عاجرانه درخواست نمودند که به هیچ وجه در سد قارلق شنا ننموده و جان خود را به خطر نیندازند.

مادر ایشان جناب فاطمه کلابیه بودند که بعدها با کنیه “ام البنین” شهرت یافتند. بعدها ، با آگاهی های بیشتر ، حقاقیق روشن تری از ویژگی های رسوبی زمین ساختی ایران به دست آمد که ارائه تقسیم بندی های جامع تر منطقه ای را ممکن ساخت که از آن جمله می توان به کار نبوی (1355) ، افتخارنژاد (1359) ، اشتامفلی (1987) ، بربریان (1981) ، نوگل سادات (منتشر نشده)،علوی (1991)، آقانباتی (1379) اشاره کرد . موقعيت مكاني و جغرافيايي درياچه شگفت انگيز ممرز سبب بوجود آمدن اكوسيستمي ويژه در اين منطقه شده است. ۱۲- خلیج فارس از پیش روی آب کدام دریاها در کدام خشکی ها ایجاد شده است؟

دیدگاهتان را بنویسید