بیماری خروسک |

مصرف آبلیموی طبیعی برای درمان خروسک بسیار مفید است زیرا سرشار از ویتامین C است. پیداست که پرتو نادری با طنز های بسیار شگردآفرین فیض محمد عاطفی برنخورده است ، ورنه چنین حکم دگم نمی کرد. گزیده ای طنز های منظوم فیض محمد عاطفی زیر نام «آیینه محیط» در سال ۱۳۳۰ خورشیدی به کوشش اسیر هروی به چاپ رسیده است. « در بیست سال اخیر تعداد زیاد کتاب های طنزی به چاپ رسیده اند وبسیاری جوانان فکر می کنند که طنز پردازی در ادبیات ما پدیده ای بسیار نو است یک عده (برخی ها) هم گمان می کنند که آغاز چاپ جریده طنز وفکاهی ترجمان (۱۳۴۷ ش) سرآغاز طنز نویسی در مطبوعات افغانستان است ، در حالی که چنین نیست .

جلال نورانی نیز از آثار فناناپذیر طنزی عاطفی که در سال ۱۳۳۰ خورشیدی به چاپ رسیده است یادی نکرده است. آن سال تابستان ، سلطان حسین بایقراء با خواص و ارکان دولت خود از هرات به ییلاق چهل دختران منجوق آمده و در نزهتگاه آن خیمه و خرگاه برافراشته بود . تعدادی از جوجه های آن را برای فروش گذاشته ام که بمرور عکسهاشونو براتون میگذارم. این خروس لاری لال کج 5 دانگ و افغان به همراه تعدادی از جوجه هایش که قبلا عکس تکی آن را گذاشته بودم . خروس مینیاتور اصل دارای خصوصیات ظاهری همچون تاج گوشتی یا همان گلسرخی (چهل تاج) میباشد که در جلو پهن و با شیب تندی به عقب باریک میشود وزن خروس آن ۸۰۰ گرم و مرغ آن در حدود ۶۰۰ گرم است.

کاکل فرق سر آن رو به عقب متمایل است. علاوه بر هرس بشقابی هرس های دیگری نیز وجود دارند که می توان از آن ها برای خاکورزی اولیه استفاده کرد از جمله هرس دندانه میخی و هرس دندانه فنری. در اروپا معمولا فریزین به گاوی که اجداد اروپایی دارند و هلیشتاین به گاوهای که اجداد آنها از امریکای شمالی است اطلاق می شود. تجربه و تحقیق نشان داده است كه گاوهای در حال اضافه وزن(در بالانس مثبت انرژی)در زمان سرویس،نرخ آبستنی بالاتری نسبت به گاوهای در حال كاهش وزن دارند.نمره وضعیت بین ۲.۵ و ۳.۵ برای بازده تولید مثلی مطلوب، كافی است.

این جوجه خروس تاج مهر برادر تنی جوجه قبلی است و در حال حاضر 2.5 ماهه هستند. با همه حال برخی دیگری از پژوهشگران طنز در افغانستان را با نشر جریده سراج الاخبار ونشر سروده ای حی علی الفلاح پیوند می دهند. در این سروده ترکیب های جان کنی وبیکار ، خود کش و بیگانه پرست ترکیب های جدیدی شعری اند . این نفاقیست که از جهلی بود . گاوآهن ها از لحاظ نحوه عمل به یک طرفه و دو طرفه، از لحاظ اتصال به تراکتور به سوار، نیمه سوار و کشیدنی و از لحاظ تعداد خیش به یک خیش و چند خیش تقسیم بندی می شوند.

در خیش های شکاف دار حدود 50 درصد از سطح خیش حذف می شود از این رو برای شخم خاک های بسیار چسبنده توصیه می شود. این خروس لاری سیاه از نژادهای افغانی و بسیار ذات دار می باشد که 4 میدان قدر زده و بنام زاغ معروف است . برای میدان امسال آماده شده و برای فروش نمی باشد البته 2 تا از برادرای تنی این خروس که الان 7 ماهه هستند به فروش می رسند که عکسشونو براتون می گذارم. مخصوص جنگهای ندید به همین دلیل هنوز کسوهاش شروع نشده تا وقتی سالش شروع شد برای میدان آماده بشه.

البته باید توجه کنید که گاهی ممکن است گاو به دلیل اشکال درلگن ویا عفونت، سم ها و پاهای خود را به داخل کج کند. با توجه به تنوع نژادی و اقلیمی موجود در کشور نمی توان فرمول خاصی را جهت تغذیه این گونه دام های زنده در نظر گرفت . بنابراین توجه کنید که پای ضعیف و نازک نداشته باشد و همچنین زیر پنجه آنها را نیز چک کنید که زخمی و یا میخک نداشته باشد، البته زخم پا با مراجعه به دامپزشک قابل درمان است اما نبود آن بهتر از بودن آن است. در این مجموعه تلاش می کنیم تا گوسفندانی که برای مشتریان خود می فرستیم کم دنبه و کم پشم باشند ، آب نمک نخورده باشند و همچنین شکم گوسفند هم نسبتا خالی باشد .

به طور کلی از نظر رنگ پر و بال واریتههای مختلف نژاد لاری که در ایران وجود دارد به شرح زیر میباشد:افغانی و ایرانی که در اصطلاح عشقبازهای افغان به کلنگی معروف است که بیشتر در نواحی شرقی ایران یافت می شود و به رنگ های ابرش با چشمان زاغ وفیروزه ایی ویا سفید وجود دارد.در نواحی غربی نژاد هایی با نام جنگلی که حاصلی از نژاد ترک و ایرانی یا افغانی و ایرانی با ترک هستند که اغلب در کرمانشاه وکردستان ایران یافت می شوند.همچنین نژاد مالای و مالاگاچ هم با در این نواحی به صورت ترکیبی از دو نوع قبلی موجود است.در نواحی شمال غرب و تبریز و اردبیل انواعی از مالای و مالاگاچ با ترکیبی از نوع ایرانی آن و انواعی از ترک مخلوط شده اند که از نظر زیبایی و قدرت بدنی با واریته های کرد قابل مقایسه هستند.

این نژاد مرغ زینتی که نوع اصیل آن کمتر از یک کیلوگرم وزن دارد، واجد پرهای مویی مانند به سان الیاف نرم و براق ابریشم می باشد. گاومیش گلی پرآبترین چشمه سرعین است و وسعت آن هم از بسیاری از چشمههای آب گرم منطقه بیشتر است. اما در شمال ایران و نواحی کناره ی دریای مازندران به دلیل فرهنگ بومی مردم ترکمن و علاقه وافر آن ها به جنگ لاری در این نواحی از بهترین های تمام ایران حتی افغانستان یافت می شود که با ترکیب انواع مالای و افغان با لاری ایرانی انواع جنگی منحصربهفردی یافت می شود.در نواحی غرب دریا و بندر انزلی هم جنگ لاری به یکی از سرگرمی های مهم ی تبدیل شده است که همراه شرط بندیهای میلیونی می باشد!

از مرده خراج ریش خواهند هم باج سبیل خویش خواهند. توجه: شما باید بدانید که جهت مصرف گوشت قرمز باید حتما از گوسفندان نژاد گوشتی خریداری کنید. در مورد تغذیه صحیح گوسفندان شیری و داشتی بدانید . هدف از شخم زدن در واقع تغییرات فیزیکی مناسب و مورد نیاز در خاک به منظور ارتقا و بهبود شرایط رشد و نمو گیاهان و محصولات کشاورزی می باشد. سپس قسمت میانی ( شخم زدن از وسط ) و یا از قسمت خارجی ( شخم زدن از کنار مزرعه ) شخم زدن به طور پیرامونی آغاز می شود تا قطعه زمین مورد نظر به اتمام برسد و بعد به همین طریق به شخم سایر قطعات پرداخته می شود .

سپس نوبت به « یک حکایت » می رسد که این سروده نیز بسیار جالب وخواندنی است . این خروس لاری اصیل و 5 دانگ از نسلهای تاج مهر افغان می باشد بسیار بد چوب و سنگین زن . این شهکاری های قوم پشتون را به یقین قومیتهای دیگر ندارند ندارند. هر حرفی از یک گوش ما وارد میشود و از گوش دیگر بیرون میرود. سوم : نشریه انیس را قطغن می کردم که دیگر کاریکاتور وفکاهی وگپ وسخن به نام من نشر نکند و کدام مسخره دیگر را که ماشا الله در محیط زیاد است انتخاب نماید…

« در دهه های سی وچهل ضیآ قاری زاده ، عبدالصبور غفور ، مینه ور ، غلام علی امید ، شایق جمال ، شیرعلی قانون ، طالب قندهاری وناصر نصیب را نامبرده است »، که گویا با آثار طنزی به طنز روی آورده اند ، مگر برای هیچ کدام نمونه طنز شان را نیاورده است. برگها پهن دراز به طول تا 2 متر ، ضخیم ، گوشتی ، زیر برگها محدب و برآمده و روی برگها مقعر ، به رنگ سبز خاکستری است . رنگ ، زنگ و یاهرگونه پوشش محافظ را از روی صفحه برگردان ها، تیغه ها و کفش ها پاک کنید تا حالت نچسبی مطلوبی ایجاد شود.

به همین دلیل از تمام ایران بهترین های خروس و مرغ لاری با انواع محلی قدیمی ترکیب که انواع جنگی منحصربهفردی رابه وجود آورده اند.باتوجه به علاقه لاری بازان و شرط بندهای این عمل به نوعی کسب تبدیل شده که می تواند باعث ایجاد انواع بسیار جنگی لاری در پی ترکیب و اصلاح آنها در آینده ایی نه چندان دور بود! نوع دیگری از بیلچه، که به صورت افقی برروی پاشنه سوار می شود، آن را به یک کولیتواتور پنجه غازی تبدیل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید