تدبیر برای تقویت پیکر نحیف دریاچه ارومیه

کولون به اسم روده بزرگ نیز شناخته میشود. در صورت تشخیص تغییرات پیش سرطانی پزشک می تواند برای جلوگیری از سرطان، کل روده بزرگ را جراحی کند و بردارد. در صورت وجود سرطان روده، هیچ آزمایش خونی نمی تواند آنرا تشخیص دهد. خوش حسابی اعضا و رتبه بالای آنها، مزایایی از جمله انتخاب واحد در طبقات بالاتر را برای آنها بهمراه خواهد داشت. تأمین آب شرب هزینههای زیادی دارد اما سرانه مصرف آب در کشور ما از متوسط جهانی بالاتر بوده و باید برای کاهش مصرف فکری شود.

اخبار استانها – اتابک جعفری امروز در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه درباره آخرین وضعیت بارشها در استان اظهار داشت: متوسط بارندگی در آذربایجانغربی از ابتدای سال آبی 99 و 98 حدود 1.401 میلی متر بوده که نسبت به سال آبی گذشته 27 درصد کاهش و نسبت به متوسط دراز مدت 6 درصد افزایش نشان میدهد. ذخیره و تأمین آب ، تولید برق برای مصارف صنعت، کشاورزی، گردشگری و کنترل سیلاب از اهداف ایجاد سدها می باشد که در طول تاریخ یکی از نمادهای توسعه جوامع بوده است. با نگاهی به تاریخ و مطالعه جغرافیا درمییابیم که همه تمدنها، شهرها و روستاها، در کنار رودخانهها، دریاچهها و ساحل دریاها شکل گرفتهاند و حتی در کوچ نشینی به عنوان کهنترین شیوه زیست بشر، آب برای زندگی انسان بسیار تاثیر گذار بوده است.

نیو صدر: از مجلس صحبتهایی مبنی فشار برای اجرای برخی پروژههای سدسازی در دریاچه ارومیه به گوش میرسد، سدهایی که به گفته برخی کارشناسان میتوانند سد راه آب ورودی به این دریاچه نیمهجان شوند و مسیر آن را از سمت احیا به نابودی تغییر دهند. سد دیوارهای محکم است که به منظور مهار یا تغییر مسیر آب در عرض دره و میان دو کوه و در مسیر رود بصورت تقاطعی ایجاد میشود. در این کتیبه به دو نام در محل دریاچه ارومیه اشاره شده است که عبارتند از: ماتای (یا همان میتانیها) و پرسواه (به معنی ایرانیان یا پارسیان). استانی که میانگین بارندگی آن دو برابر کشور بوده، همچنان تشنه است و در دهههای اخیر خشکترین سالها را تجربه کرده است و این درحالی است که بخشی از آبهای آن بدون استفاده یا تبخیر میشود و به هوا میرود و یا مستقیم به دریا میریزد.

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از خبرآنلاین؛ درست در روزهایی که خبر از قرار گرفتن دریاچه ارومیه در بهترین حال ۱۰ سال اخیر میآید، از مجلس خبر رسیده است که برنامههایی برای تکمیل ساختوساز برخی سدها وجود دارد، موضوعی که برخی از مسئولان و کارشناسان را نسبت به آینده دریاچه نگران کرده است. مدتی پیش حجت الاسلام سید سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه، اعلام کرده بود که “در راستای احیای دریاچه ارومیه” با دستور وزیر نیرو ساخت دو سد نیمه کاره نازلو و باراندوز تکمیل میشوند و این کار برای “کشاورزی منطقه حائز اهمیت است.” این حرفها نگرانیهای زیادی درباره احیای دریاچه ارومیه به وجود آورده است، دریاچهای که چه به دلیل بارندگیها و چه به دلیل اقدامات انجام شده در بهترین وضعیت دهه اخیر قرار دارد.

یکی از بهترین روش ها برای پاکسازی روده ها بخصوص در درمان یبوست میانسالان و سالمندان است. البته شکایت ها از سدسازی اتیوپی بر روی رود اومو، در سایه تنش بین اتیوپی و مصر، تقریبا با همین موضوع مانده است. در حالی مردم روستاهای چابهار و دشتیاری در کنار سدهای پرآب و دریای بیکران عمان زندگی می کنند که به دلیل بی توجهی مسئولان نسبت به تامین زیرساخت های مورد نیاز، برای سیراب کردن کام تشنه شان جان می دهند و خیلی ها هم در غم از دست دادن کودکانشان در سایه بی تدبیری دولت داغدار می شوند.

دریای مازندران به عنوان یکی از باارزشترین زیستبومهای آبی جهان به دلیل محصور بودن از 4 طرف و نبودن خروجی عمده، از محیط زیست شکنندهای برخوردار است. اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری به نقل از روابط عمومی دفتر مجمع نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی، سردار مهدی سعادتی خواستار پاسخگویی وزارت نیرو درباره احداث غیر اصولی سد فینسک در بالادست سد شهید رجایی ساری شد. ۰۵ تير ۱۳۹۹ – ۱۲:۰۳ استانها گیلان نظرات – اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، سعید محمد در حاشیه بازدید از محل احداث سد مخزنی پلرود رودسر با اشاره به پروژههای سدسازی قرارگاه سازندگی خاتمالانبیاء(ص) در سراسر کشور اظهار داشت: این قرارگاه تا امروز 62 سد در سراسر کشور احداث کرده که از حجم 50 درصد کل مخازن سدهای کشور برخوردارند.

عباس محمدی در گفت وگو ایسنا با بیان اینکه اکنون درخصوص منابع آب کشور با بحران روبهرو شدهایم، گفت: طی ۲۰ سال گذشته بسیاری از تالابهای کشور که یکی از با ارزشترین منابع آب محسوب میشوند را براثر مدیریت نادرست آب و سدسازیهای بیضابطه از دست دادهایم و تداوم این روند میتواند منجربه بیکار، بیخانمان و آواره شدن هزاران نفر از مردم ایران شود. به گزارش خبرنگار ایمنا، عبدالله کیانی امروز (سهشنبه) در جلسه شورای اسلامی استان اصفهان اظهار کرد: بحران آب مسئله بسیار جدی و پیچیده است، مسئله آب صرفاً کاهش نزولات نیست و بخش بزرگی از بحران آب به سو مدیریتهای سالهای گذشته و بهرهوری پایین مدیریت آب برمیگردد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، عبدالله کیانی امروز (سهشنبه) در جلسه شورای اسلامی استان اصفهان اظهار کرد: بحران آب مسئله بسیار جدی و پیچیده است، مسئله آب صرفاً کاهش میزان نزولات نیست و بخش بزرگی از بحران آب به سوء مدیریتهای سالهای گذشته و بهرهوری پایین مدیریت آب برمیگردد. تابستان داغ امسال روستاهای لرستان با بحران آب مواجه بوده و مردم برای جرعه ای آب در مضیقه هستند. با اینکه استان لرستان سومین حوزه پر بارش ایران محسوب می شود و هر ساله شاهد بارندگی های قابلتوجهی بوده و سیل ویرانی ها را نیز با خود به همراه دارد، اما تابستانهای داغ لرستان بدون آب سپری می شود.

زیرا فرضیه ها در هر پژوهش، نقش راهنما را دارد و به فعالیت هایی که قرار است انجام شود جهت می دهد. افزایش شوری آب طی سال های گذشته زمین های کشاورزی این منطقه را نابود کرده و افزایش شوری آب نتیجۀ سدهایی است که سپاه پاسداران طی سال های گذشته به روی کارون ساخته و به این ترتیب شماری از رودخانه هایی را که به دجله می ریختند از مسیرهای طبیعی خود منحرف ساخته است. رئیس شورای اسلامی استان اصفهان گفت: بخش عمدهای از سدهایی که در ایران ساخته شده با وجود آنکه بارها اثرات نامطلوب زیست محیطی آنها گوشزد شده تحت تأثیر سود بالایی که در پروژههای عمرانی سدسازی وجود داشته نادیده گرفته شده است.

سدهایی که با اهدافی غیر از کنترل سیلاب ساخته میشوند، میتوانند در مدیریت سیلاب با دوره بازگشتهای کوتاه مفید باشند. به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، سه شهرستان مرزی سرخس، کلات و درگز در شمال خراسان رضوی و هم مرز با کشور ترکمنستان دارای رودخانههای فصلی و دائمی است که جریان آب در آنها از خاک ایران به سوی کشور همسایه است. به گزارش خبرگزاری فارس از پلدختر حجت الاسلام و المسلمین نقی هادی در جلسه نشست خبری با خبرنگاران شهرستان پلدختر در سالن کنفرانس سپاه اظهار داشت: خبرنگاران باید تبدیل ظرفیتهای بالقوه شهرستان به بالفعل را در راستای افزایش ایجاد اشتغال با جدیت از مسئولان استانی مطالبه گری و آن را پیگیری کنند.

مسوول دفتر نماینده ولی فقیه در سپاه ناحیه پلدختر گفت: سدسازی در رودخانه کشکان نیاز به مطالبهگری دارد که تحقق این امر میتواند تا حدود زیادی در شهرستان ایجاد اشتغال کند. همچنین فنلاند به عنوان سرزمین هزار دریاچه شناخته می شود (۱۸۷٬۸۸۸ دریاچه در فنلاند وجود دارد که ۶۰٬۰۰۰ از آن ها دریاچه های بزرگ هستند). همچنین این آلودگی ها به همراه رودها به دریاها وارد شده و آنجا را نیز آلوده می کنند .

در استان اردبیل نیز در سالهای اخیر احداث ۱۰ سد بزرگ اجرایی شده که با تلاش دولت تدبیر و امید سه سد از این تعداد در جریان سفر رییس جمهوری در دی ماه سال گذشته به بهرهبرداری رسیده و تعدادی نیز امسال افتتاح خواهند شد. یک ماشین سنگین که آب آورده بود، جلو آمده و تلاش کرد تا اتوبوس را از خاک بیرون بکشد. به گفته وی، از مجموع ۳۹ سد مذکور زمینه استفاده از ۵.۲ میلیارد مکعب آب برای مصارف مختلف فراهم است و از ۳۱ سد آتی هم ۲ میلیارد مترمکعب آب ذخیرهسازی میشود. هر چند اسناد بینالمللی در زمینه رودخانههای فرامرزی نسبتاً محدود است، اما در مجموع چارچوبهای مشخصی در قسمت حل اختلافات در زمینه رودهای فرامرزی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید