دریاچه وان ، تفریح در بزرگترین دریاچهی ترکیه

رودخانه سولقان (Suleqan)رودخانه فصلی سولقان در شهرستان های تفرش و قم، استان های مرکزی و قم جریان دارد. این رودخانه در شهرستان های کرج، تهران و قم، استان های تهران و قم جریان دارد. رودخانه دره باغ (Darrehbaq)دره باغ رودخانه ای فصلی به طول 45 کیلومتر است که در دهستان کهک، شهرستان قم جریان دارد. رودخانه شورفشاپویه (Sur-e Fasapuyeh)رود شور فشاپویه رودخانه ای دایمی است که 420 کیلومترطول دارد. در این دهستان نخست با رودخانه اورونگاش مخلوط می شود و سپس به صورت خشکرودی به دهستان رامند جنوبی و سپس به دهستان دشت آبی وارد می گردد و پس از آمیختن با ابهر رود به رود شورفشاپویه تغییر نام می دهد.

زبان ترکی آذربایجانی زبانی از خانواده زبانهای ترکی است که با دو گویش در جمهوری آذربایجان و مناطق آذربایجانی نشین ایران تکلم می شود. سهمی حدود ۱۸ درصد هم با همین فرمول برای آذربایجان در نظر گرفته شده و در واقع ۶۴ درصد بستر دریا را این سه کشور میان خود تقسیم کردهاند اما ایران و ترکمنستان این نوع تقسیمبندی دو جانبه را به رسمیت نپذیرفتهاند و نظام تقسیم دریا را غیرقابل قبول میدانند.

شاید به ظاهر وجود این عوارض چندان جدی و مهم نباشد، اما در طولانی مدت فرد را با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد. بررسىهاى کارشناسى نشان مىدهد که امکانات درياچهٔ سد اکباتان براى بهرهبردارىهاى سياحتى يا جهانگردى و ورزشهاى آبى کاملاً مساعد است و با اندک سرمايهگذارى در اين امر که از نظر اقتصادى نيز اهميت دارد مىتوان درياچهٔ سد را تجهيز کرد تا به مجموعهٔ تفريحى – ورزشى تبديل گردد.

اين درياچه همچنين محل زيست ماهيان مختلف از خانواده کپور ماهيان است که از آن جمله مىتوان به ماهى عروس، شاهکولى، سياهماهى، آلبورنوس کاپيتو، ماهى سياه و سس ماهى اشاره کرد به همين دليل شرايط ماهىگيرى تفريحى نيز فراهم شده است. اين درياچه به دليل دسترسى مناسب سواره، محوطهٔ اتراق، آثار باستانى، شيرينى آب و هواى مناسب، قابليتهاى توريستى فراوان دارد. اين درياچه در ارتفاع ۴۰۰ مترى از سطح دريا در جنوب شرقى بهشهر ميان جنگل قرار گرفته است و به دليل ساخت و سازهايى که شاهعباس در اطراف آن انجام داد، به نام عباسآباد معروف گشته است. دریاچه نمک حوض سلطان در 40 کیلومتری شمال شهرستان قم و 85 کیلومتری جنوب تهران و در حاشیه بزرگراه تهران قم قرار دارد .اين درياچه که به درياچه ساوه قم ودرياچه شاهی هم معروف است به مساحت تقريبی 240 کيلومتر مربع درشمال شرق شهرستان قم واقع شده است ورشته کوههای البرز درشمال ان قرار دارد وسعت وشکل درياچه متناسب باورود آب وميزان بارندگی آن درفصول مختلف سال متفاوت است .

درموقع پرآبی سطح درياچه گسترش می يابد وآب آن اراضی پست وشوره زار باتلاقی پيرامون را می پوشاند ودرياچه بزرگی به طول 18 وعرض 16 کيلومتر تشکيل می دهد که به نام درياچه حوض سلطان يا کويرنمک مشهور است. یک طبقه ی دیگر از این مجتمع نیز مربوط به هایپر مارکت بزرگ آن است.مثل هر مجتمع تجاری بزرگ دیگری، یک طبقه از این سازه نیز به شهربازی اختصاص یافته است. پیشرفت پروژه شامل مراحل مختلفی از جمله: اخذ مجوز برای احداث بنا، تجهیز کارگاه، گودبرداری، اجرای فوندانسیون، اجرای اسکلت، اجرای سقف، اجرای دیوار چینی و یا هر عملیات عمرانی دیگر.

این سازه از بقایای دوره سلجوقی است، و شامل یک گنبد آجری ساده، یک میناکار، سه پورتیکو و چند روکن است. بخش خارجی اعصاب رودهای، شامل اعصاب آدرنرژیک سمپاتیک و اعصاب کولینرژیک پاراسمپاتیک میباشد که اولی مهار کننده و دومی محرک عضلات صاف جداره لوله گوارش است. وجود باغ های زیبا، مجموعه ی گلخانه کوثر، کوه های مرتفع، آب شیرین و قرار گرفتن در مسیر بزرگراه های قم-ساوه و قم-تفرش، سبب شده تا گردشگران داخلی و خارجی از این منطقه دیدن کنند و بخش خصوصی بابت احداث تأسیسات گردشگری اقدام نماید. این دریاچه آب شور به دلیل داشتن رنگ صورتی معروف است و گردشگران بسیاری را به خود جذب میکند.

علیرغم نام ترسناک آن گردشگران زیادی برای بازدید ازین طبیعت بکر، کمپ کردن و گذراندن شب در کنار این دریاچه زیبا به نوشهر سفر میکنند. با همه زیباییهای این بهشت زمینی، کمپینگ دریاچه اوان حتی در شبهای تابستان مانند یک شب پاییزی سرد است. 9-آزمایشی بنویسید که نشان دهد با تغییر شکلِ جسم،جرم آن تغییر نمی کند. پس از عبور از روستای سکزناب (Sakkeznab) از دره خاوری کوه قره قرقان (Qarehqorgan) عبور می کند و به دهستان افشاریه وارد می شود. قره چای پس از آبیاری نمودن اراضی کشاورزی شهرستان اراک، در مسیر خاوری – باختری وارد شهرستان تفرش می شود و پس از دریافت آب رودخانه های گدذار و هزلفان و با عبور از جنوب ساوه، درناحیه ای به نام پل دلاک به قم رود پیوسته و به دریاچه قم می ریزد.

وجود برق، دسترسى مناسب، فضاى پيرامون و فاصلهٔ کوتاه آن با شهر همدان از جمله امتيازات اين درياچه است. آب ذخيره اين سد که در بدو امر صددرصد نياز آب مشروب شهر همدان را تأمين مىکرد، در حال حاضر قادر به تأمين بيش از ۵۰ درصد آب مورد نياز شهر نيست. این رود بعد از مشروب کردن دهستان شراء از استان همدان، وارد شهرستان اراک می شود. رودخانه قره چای قمرودخانه قره چای از سراب های هفت عمارت، باغ جم، عباس آباد و پنجه علی در منطقه سربند اراک سرچسمه می گیرد.

در این دهستان نخست با قشلاق هفت تپه با رودخانه سرود مخلوط می شود و سپس به موازات رودخانه کرج و به فاصله متوسط 10 کیلومتر به سوی جنوب خاوری روان می گردد و با طی یک قوس بزرگ راستگرد از دهستان فشاپویه خارج و به دهستان قمرود از شهرستان قم وارد می شود و سرانجام در 75 کیلومتری خاور قم به دریاچه نمک می ریزد. درياچه پشت اين سد ۱۱ کيلومتر طول دارد و وسعتى معادل ۹۳۴ هکتار را در بر مىگيرد و با توجه به سطح دريا و حجم آب، زمينه مناسبى براى انواع ورزشهاى آبى به وجود آورده است.

درياچه پشت سد با فضاى سبز و جنگلکارى اطراف از ديدنىهاى جالب توجه شهر محسوب مىشود. برای لذت بردن از این تفریح باید تعدادی پله را پشت سر بگذارید تا بر فراز سرسرهای غول پیکر قرار بگیرید. اين درياچه که به درياچه ساوه، قم و درياچه شاهى هم معروف است به مساحت تقريبى ۲۴۰۰ کيلومترمربع در شمال شرق شهرستان قم واقع شده است و رشته کوههاى البرز در شمال آن قرار دارد.

به گفته نادر قاضیپور، تنها راه نجات دریاچه ارومیه، استفاده از آبهای رود ارس و شهرستان پیرانشهر است. ژئوپارک ارس با مساحت 1670 کیلومتر مربع در استان آذربایجان شرقی واقع شده است و قلمرو آن تمامی محدوده شهرستان جلفا را پوشش می دهد. به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری ایسکانیوز، دریاچه پریشان که با نامهای دریاچه مور و دریاچه فامور نیز شناخته میشود، از جاهای دیدنی کازرون در استان فارس است.

تصاویری از عمیق ترین دریاچه های جهان ۲۹خردادماه۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است خبرآنلاین: در این گزارش تصویری عمیق ترین دریاچه های جهان را می بینید. پژوهشگران زمین شناسی معتقدند که ساختار این دریاچه متعلق به دوران دوم و سوم زمین شناسی می باشد و در اثر فعالیت های تکنونیکی و همچنین عوامل کوهزایی به وجود آمده است. محققان دربارهٔ واژهٔ خوارزم، تعاریف گوناگونی ارائه دادهاند؛ برخی از آنها معتقدند که «خوار» بهمعنای «پایین» و «رزم» بهمعنای «زمینِ پَست» است.

علت اصلی خشک شدن دریاچه پریشان چیست و چه اقدامی برای جلوگیری از خشک شدن آن انجام شده است؟ دریاچه نمک که در واقع بخشی از کویر نمک ایران است، در خاور قم واقع شده و بقایای دریاچه خشک شده قدیمی است که با تبخیر تدریجی آب، املاح فراوانی در داخل آن رسوب نموده است. در بعضی نقاط کویر نمک رشته های منفردی از کوه های اطراف پیش آمده و نواحی کوهستانی خیلی خشک را تشکیل داده است. بیساکودیل در دوز پایین هم در برخی بیماران جواب داده است. شیب متوسط این رود 5/3 درصد و مسیر کلی آن شمالی است.

شیب متوسط این رود 4/0 درصد و مسیر کلی آن جنوب خاوری است. شیب متوسط این رود 1 درصد و مسیر کلی آن شمال خاوری است. مساحت این دریاچه آب شیرین، حدود ۸۰ هکتار است. بدين ترتيب سطح آب درياچه پيوسته درنوسان است. حداکثر و متوسط عمق درياچه به ترتيب ۱۴ و ۸ متر است. شیب متوسط این رود 6/1درصد و مسیر کلی آن خاوری است. وسعت آن حدود ۱۵ هکتار و عمق متوسط آن ۲۰ متر مىباشد. وسعت آن حدود ده هکتار و عمق آن نزديک به ده متر است. وسعت اين درياچه حدود ۶۰ هکتار و حداکثر و حداقل عمق آن به ترتيب ۳۲ و ۱۸ متر گزارش شده است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، علائم سرطان روده یا کولورکتال ممکن است در مراحل اولیه بیماری بسیار جزئی باشد یا حتی هیچ گونه علائمی به دنبال نداشته باشد. هریرود بهعنوان یکی از منابع تامینکننده آب شمال شرق کشور شناخته میشود و از اهمیت خاصی برای تامین نیاز آب شرب و همچنین کشاورزی این منطقه از جمله شهر مشهد و سرخس دارا است. ۲- چرا گرفتن پونز بین دو انگشت و فشردن آن می تواند سبب آسیب رساندن به یکی از انگشت ها شود؟

دیدگاهتان را بنویسید