دریاچه پریشان، دریاچهای با ویژگیهای خاص

بخشی از غذای ما از رودخانه ها تهیه می شود و از آب رودخانه برای رشد گیاهان استفاده می شود ( مانند برنج کاری ) ؛ برخی مواقع فاضلاب انسانی وارد رودخانه می شود . اگر رودخانه ها می توانستند صحبت کنند ، از مردم می خواستند تا از تخلیه زباله و فاضلاب در رودخانه خودداری کنند . وقتی دریاچهای نباشد روزی طاقت مردم منطقه هم تمام شود. منطقه 22 تهران با اتوبانها احاطه شده است. در نزدیکی تالاب پریشان، دریاچه ارژن واقع شده است که بخشی از تالاب پریشان به حساب میآید. بیماری التهاب روده میتواند با مشکلات جدی در سلامتی رودهها همراه باشد: خونریزی فراوان از زخمها (اولسرها)ی رودهای؛ سوراخ شدگی یا پارگی روده؛ تنگ شدن روده (stricture) و مسدود شدن روده، که در بیماری کرون دیده میشود؛ فیستول (مجرای خروجی ناهنجار) و بیماریهای اطراف مقعد (بیماریهایی که بافت اطراف مقعد را درگیر میکند)؛ این مشکل بیشتر در بیماری کرون دیده میشود تا در کولیت اولسراتیو؛ رودهی متسع سمی (مگاکولون سمی) که به اتساع بیش از اندازهی رودهی بزرگ گفته میشود که میتواند زندگی فرد را تهدید کند.

ساخت و سازهای انجام شده در این منطقه باعث شه حریم اتوبانهای اطراف اشغال شود. پرتودرمانی که بعد از عمل انجام می شود، ممکن است به از بین بردن سلول های سرطانی که در بدن باقی مانده اند، کمک کنند. سلول های سرطانی می توانند به بخشهای دیگر بدن رفته و در آنجا نیز تومور ایجاد کنند (به این مرحله از سرطان، متاستاز (metastasis) گفته می شود). شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می میشود؛ اگر سرطان به گره های لنفاوی گسترش یافته باشد، شیمی درمانی برای سرطان روده بزرگ معمولا بعد از جراحی قابل استفاده است به همین ترتیب شیمی درمانی ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان و مرگ ناشی از سرطان کمک کند.

کارون پرآب ترین و تنها رودخانه قابل کشتیرانی ایران است. از آنجا که بر اساس اصل 45 قانون اساسی کلیه آبهای جاری و انهار و رودهای طبیعی از مشترکات عمومی بوده و در اختیار حکومت اسلامی میباشد لذا اشخاصی که اقدام به هرگونه تصرف غیرمجاز در این اموال نمایند باستناد ماده 690 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات قابل تعقیب و مجازات خواهند بود. وی افزود: بر همین اساس آزاد سازی بستر و حریم رودخانه های چله گاه، ششپیر و تنگ تیزاب در شهرستان سپیدان هم آغاز شده است. دادستان سپیدان در ادامه هشدار داد : چنانچه اشخاص یا دستگاهی در مهلت تعیین شده اقدام به آزاد سازی و رفع تصرف از بستر و حریم رودخانه ها نکند به عنوان ترک فعل در خصوص آن ها پرونده در مراجع نظارتی و قضایی تششکیل می شود.

رودخانه ها نیز حق و حقوقی دارند که باید توسط انسان ها رعایت شوند . وجود دریاچه در کنار طبیعت جنگلی چیتگر و اضافه شدن تفریحات آبی باعث رونق بیشتر آن نیز شد. دسترسی به چیتگر با مترو: اگر بخواهید به پارک جنگلی چیتگر بروید، به راحتی میتوانید با استفاده از مترو به آن دسترسی داشته باشید. اگر به موسیقی خیابانی علاقه مند هستید، باید بگوییم حاشیه دریاچه چیتگر منبع آن است. اگر همه موافق به ادامه موضوع هستید، یک تشویق بفرمایید.

اگر ماشین زمان رودخانه ما را به آینده ببرد ، چه خواهیم دید ؟ کتاب « رودخانه ، ماشین زمان » نوشته پارینتا شتی است که توسط مصیب شیرانی به پارسی ترجمه شده است . « رودخانه ها مانند ماشین زمان هستند . در برخی کشورها برای رودخانه ها ، قانونی مانند انسان ها تصویب کرده اند . روده ها در شکم قرار دارند و طول آنها بیشتر از چیزی است که تصور می شود؛ بررسی طول – قطر و مقایسه روده های بزرگ و کوچک انسان را بخوانید.

مقدار آب رودخانهها ، در مقایسه با حجم آب کره ، بسیار ناچیز است. دریاچه بسیار شور (40٪ شوری) است، محتوای نمکی آن را می توان با دریای مرده مقایسه کرد. آب دریاچه وان بهخاطر آنکه بهطور طبیعی خارج نمیشود، شدیدا قلیایی شده و نمکهای سولفید و سایر نمکهای معدنی آن میزان شوری آبش را به شش برابر آب اقیانوس رساندهاند. وی در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون هیچگونه مجوزی از سوی محیط زیست برای برداشت آرتمیای دریاچه ارومیه صادر نشده است گفت: نظری هم بر این موضوع نیست چون هم اکنون دیدگاه محیطزیست صرفاً بحث ورود آب به دریاچه ارومیه است و کاری به سایر موارد ندارد.

پارک جنگلی چیتگر و دریاچه مصنوعی این منطقه که بالاتر به آنها اشاره کردیم تنها دو مجموعه پر بازدید از این منطقه هستند. برای دسترسی به پارک جنگلی چیتگر میتوانید در ایستگاه اتوبوس چیتگر پیاده شوید. در این بزرگراه وارد خروجی دریاچه شوید و به سمت دریاچه چیتگر بروید. راههای دیگر پیش رو این است که از سمت بزرگراه آزادگان و یا بزرگراه همت وارد بزرگراه شهید خرازی شوید. از این اتوبان وارد بولوار گیاه شناسی شوید. رودخانههای کرند و چم دهرا از این کوه سرچشمه میگیرند.

منبع اصلی تامین آب دریاچه هامون رودخانه هلمند است که از افغانستان سرچشمه میگیرد و در سالهای اخیر میزان آب آن به دلیل خشکسالی به شدت کاهش پیدا کرده است. به دلیل وجود این سد، بسیاری از گل و لایهایی که در امتداد دره نیل گسترده شده بودند، امروزه در این دریاچه گرفتار میشوند. این دریاچه که در گذشته چهارمین دریاچه بزرگ جهان به شمار می رفت، امروزه به نمادی از یک فاجعه زیست محیطی و سوء مدیریت بر آبهای مشترک مرزی تبدیل شده است. اکبر بهنامجو افزود: تامین آب شرب، زیست محیطی، صنعت و کشاورزی و خدمات به دغدغه اصلی مسئولان ملی و استانی تبدیل شده است همچنان که خشکسالی در حوضه آبریز ارس در استان اردبیل تامین آب شرب و کشاورزی را با بحران مواجه کرده است.

حجت الاسلام رشیدی افزود: در چند روز آینده 40 فقره رفع تصرف مربوط به اشخاص حقیقی و ادارات دولتی در حریم و بستر رودخانه های چله گاه، شش پیر و تنگ تیزاب در شهرستان سپیدان انجام گیرد که از این تعداد 4 مورد متعلق به اداره های دولتی و مابقی اشخاص حقیقی است. همچنین چند صد گونه ماهی از جمله گونه های بزرگ نیز در رود زامبزی وجود دارند. متخلفان از این ماده طبق مقررات موضوعه تعقیب و مجازات خواهند شد.» همچنین تبصره 4 ماده 2 همان قانون این اجازه را به وزارت نیرو داده که با اجازه و نظارت دادستان یا نماینده او اقدام به تخلیه و قلع اعیانیهای موجود در بستر و حریم رودخانهها که بدون اخذ مجوز از وزارت نیرو احداث گردیده، نماید.

ساخت وساز در حریم رودخانهها؟ خرید و فروش بستر رودخانهها مطلقاً ممنوع است ولی با توجه ماده 7 آیین نامه بستر و حریم رودخانه گاهی جهت کشت با موافقت کتبی و قبلی شرکت آب منطقهای ذیربط به صورت اجاره و رعایت اولویت برای مجاوران بلامانع است، ولی مستأجر به هیچ وجه حق ایجاد اعیانی و غرس نهال و درخت (بجز زراعت سطحی) را ندارد. وی با بیان اینکه طرح آزاد سازی حریم و بستر رودخانه چله گاه بطول تقریبی سه و نیم کیلومتر به مساحت 10 هکتار است گفت: در طرح آزادسازی حریم و بستر رودخانه چله گاه تعداد 2 مورد رفع تصرف مربوط به ادارات دولتی و سه مورد هم اشخاص حقیقی است.

وی در ارتباط با فعالیت های رسانه ای و فرهنگی انجام گرفته برای آگاه سازی افکار عمومی از ضرورت تلاش همگانی برای احیای دریاچه، گفت: اطلاع رسانی های بسیار خوبی در خصوص لزوم صرفه جویی آب و تبیین و تشریح اهمیت دریاچه ارومیه در جامعه اتفاق افتاده و مردم به خوبی در این خصوص آگاه هستند. اما دولتمردان دولت تدبیر و امید که یکی از شعارهای اصلی شان در انتخابات 1392 تلاش برای تثبیت وضعیت دریاچه در وهله نخست و احیای آن در مرحله بعد بود، ناامید نشدند و با دستور و نظارت شخص رئیس جمهوری، ستادی ملی با دفاتر استانی در آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی برای این منظور تشکیل دادند.

اکنون ۱۴ کیلومتر از این خط در حد فاصل میدان دریاچه چیتگر تا میدان کتاب و در ادامه تا نمایشگاه بین المللی در دستور کار است. بهترین فصل سفر چه زمانی است؟ اگر درون رودخانه بپریم و به اندازه کافی به عقب سفر کنیم ، می توانیم شاهد زنده شدن تاریخ باشیم . ابنحوقل که سالها پس از ورود اسلام بدانجا سفر کرده است، از روستایی به نام «شاوذار» در جنوب سمرقند نام میبرد. به همین دلیل نیز به محض ورود به ایران مال حس بودن در خانههای ویلایی اروپایی به شما دست میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید