سوالات متن درس ۶ مطالعات اجتماعی پنجم دبستان – ماگرتا

آب بخشی از رودخانه توسط كانال هایی به سوی دشت مغان جریان یافته و موجب رونق كشاورزی و صنعت این ناحیه شده است. 41-عوامل تغییر شکل و فرسایش دشت های ایران را بنویسید؟ 42- انواع فرسایش انسانی را در نواحی بیابانی و دشت ها نام ببرید؟ عمدهتریناین اقدامات عبارتند از: رها کردن حدود 21 میلیون متر مکعب پساب شهری و حدود9/0میلیون متر مکعب پساب صنعتی به دریاچه، انتقال آب آلودة نه واحد معدنی فعال منطقه به ویژه معدن پنبه نسوز بندان به دریاچه، ورود فاضلاب های کشاورزی آلوده به انواع مختلف کودهای شیمیائی، آب اندازی ماهی نی خوار آمور به دریاچه و تخریب حدود 51 مورد از نیزارها.

23- انواع آب وهوای ایران را نام ببرید؟ 30- مهم ترین عامل خشکی آب وهوای ایران و گسترش بیابان ها چیست؟ 31- عامل پرفشارجنب حاره ای چگونه باعث گسترش بیابان ها درایران شده است؟ 19- مهم ترین عامل ریزش برف و باران و تامین آب در کشور، ورود کدام تودۀ هواست و در چه دوره ای از سال وارد کشور می شود؟ به همین جهت یکی از ورزش هایی که در این منطقه می توانید پیدا کنید؛ صید ماهی محسوب می شود که طرفداران بسیاری هم دارد. بازدید از این آبنما یکی از تفریحات رایگان دبی محسوب میشود.

هویت و بافت هر منطقه بخش مهمی از پیشرفت و ماندگاری آن محسوب میشود. این موضوع یعنی استاندارد زندگی در ملبورن بهقدری بالا است که هیچ نیازمندی در آن وجود ندارد. 18-دو تودۀ کوهستانی که بر اثر فوران آتش فشانی در منطقۀ کوهستانی آذربایجان وجود دارد را نام ببرید؟ حال باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که پروژه های نزدیک به دریاچه چیتگر گزینه بسیار مناسبی جهت سکونت و خوبی برای سرمایه گذاری است اما دوری از ازدحام و شلوغی اطراف دریاچه نیز مزیتی است و رشد انکار نشدنی پروژه های دورتر از دریاچه را از نظر سرمایه گذاری نیز داریم.

حالت دوم؛ صفحات همگرا هستند یعنی به هم نزدیک می شوند. همچنین شیرابه های ناشی از فضولات دامی که دارای مقدار زیادی ازت و موجودات ریز زنده است، منابع آب را آلوده می کنند. به طور نمونه بعد از آن که آب در بخش های مختلف از جمله شبکه آب آشامیدنی، شهری و همین طور در فعالیت های صنعتی مورد استفاده قرار گرفت، به میزان زیادی آلوده می شود که به آن فاضلاب گفته می شود. در بعضی از شهرها و بیش تر روستاهای کشور، فاضلاب های خانگی از طریق چاه های جذبی دفع می شوند که این نوع تخلیه فاضلاب، آلودگی منابع آب زیرزمینی را به دنبال دارد .

میزان آبدهی این رود 5700 میلیون متر مکعب در سال است و حداکثر دبی سرریزها به 3500 متر مکعب تخلیه در ثانیه است به طوری که بیشتر اراضی سست را کنده و ساحل آن به طرف ایران پیشروی میکند در مناظر اطراف رود ارس نادرترین حیوانات و پرندگان و گونه های گیاهی به دلیل آب و هوای مساعد زیست میکنند که دیدنشان برای هر بینندهای به راستی که تماشایی است.

9- چرا دراطراف مدارراس السَرطان و راس الجَدی آب وهوای گرم و خشک حاکم است؟ بروز این حوادث در نهایت باعث می شود تا ۲۰ سال آینده دجله و فرات به صورت کامل خشک شود. 46- آب خاکستری چیست .چرا به آن آب خاکستری می گویند؟ 47- اهمیت آب خاکستری دردنیای امروز چگونه است؟ فاضلاب ناشی از استحمام ویا شست وشوی ظروف یا میوه، آلودگی بسیار کم تری از فاضلاب سرویس های بهداشتی دارد و به همین دلیل به آن آب خاکستری گفته می شود. استفاده می شود. بدین ترتیب، فاضلاب که تا قبل از فرایند تصفیه، آبی آلوده است و عمدتاً به عنوان تهدیدی برای سلامتی و بهداشت شناخته می شود، در دنیای امروز به عنوان منبع جدید آب قلمداد می شود و تلاش می شود تا با بازچرخانی و استفاده مجدداز آن پس از تصفیه، از بحران و کمبود منابع آب کاسته شود.

45- اهمیت بازچرخانی یا بازیافت آب و تعریف فاضلاب را بنویسید. 2- آب وهوا یا اقلیم را تعریف کنید. 22- با توجه به چه معیارهایی کارشناسان ، اقلیم کشور را به چهار ناحیۀمختلف آب و هوایی تقسیم کرده اند ؟ 5- پژوهشگر در طرح سئوال و بیان مسئله باید به چه نکاتی توجه نماید؟ 28- در کدام مناطق کشور ، نواحی خشک و بیابانی قرار دارد؟ خشک شدن آب دریاچه کویر نمکی را باقی گذاشت که کار کشاورزی را برای مردم محلی بسیار دشوار کرد. دوست عزیز تمام این توضیحات برای این بود تا متوجه شوید که اغلب سد های حوزه آبریز دریاچه ارومیه کوچک هستند و حتی تخریب کامل آنها هم دردی را دوا نمی کند و آن معدود سد بزرگ باقی مانده هم بسیار مهم و حیاتی هستند.

15 – عوامل موثر در میزان آب رودخانه های حوضه ی آبریز را نام ببرید و هر مورد را توضیح دهید ؟ این گونه جلبکها در صورت تولید انبوه میتواند در تعلیف دام، مورد استفاده قرار گیرد. منطقه مراوهتپه با دارا بودن ۵ هزار هکتار مزارع گندم و جو آبی در حاشیه رودخانه اترک، به دلیل شرایط آب و هوایی خاص و استفاده از آب رودخانه اترک برای آبیاری مزارع گندم نقش مهمی در تولید گندم شهرستان کلاله دارد. 4- نقش پیشرفت ارتباطات فناوری درپیش بینی وضع هوا را شرح دهید. بنابراین آب نقش فعالی در سیاستهای رژیم صهیونیستی در قبال کشورهای اطراف خود بر عهده دارد و یکی از دلایلی که صهیونیستها با هرگونه طرحی در جهت بازگردانی بلندیهای جولان به دولت سوریه به شدت مقابله میکنند، همین موضوع آب است.

بنابراین برای زندگی عاشقانه آماده شوید. داروهای ضد اسهال و ملینها نیز ممکن است برای درمان علائم ورم روده مورداستفاده قرار گیرند. به طور معمول این منابع آلاینده نیز بیماری زا هستند. در زمان پیتر دریای آرال شده است به نقشه های اروپا اعمال می شود. 50- انسان با چه اقداماتی در نواحی ساحلی تغییرات وسیعی ایجاد می کند؟ دو رود دجله و فرات همراه با رود نیل، سه رود بزرگ خاورمیانه هستند. 17- دو رشته کوه منطقۀ کوهستانی آذربایجان را بنویسید؟ 15- جهت رشته کوه هایی البرزو زاگرس چه تاثیری برآب وهوای کشوردارد؟

31-عوامل طبیعی تغییر دهنده زاگرس در حال حاضر را بنویسید؟ 47-عوامل تغییر دهنده جلگه ها را بنویسید؟ قسمتی از زمین های اطراف رودخانه ها، تالاب ها و برکه ها را حریم آنها می گویند. کرانه های رود نیل منطقه ای است که ۴۰ هزار کیلومتر مربع یعنی حدود یک بیست و پنجم این کشور و تنها زمین های بارور آن را تشکیل می دهد. فرونشینی سقف غارهای آهکی در چشم اندازهای کارستی موجب رخنمونِ شبکۀ نهرهای زیرزمینی و ایجاد حفرۀ بزرگی می شود که ممکن است در آن دریاچه ای تشکیل شود. 44-جلگه ها در کجا دیده می شود؟ 20- ویژگی های توده هواهایی که در طول سال وارد کشور می شوند را بنویسید؟

در تغییر مسیر بعدی جیحون از محلی بالاتر و قبل از انشعاب نهرهای وداک و بوه به سوی شمال راه پیدا کرده ودر نتیجه شهر اورگنج بی آب و متروک مانده و به ویرانه ای که امروز کهنه اورگنج نامیده می شود ، مبدل شده است. 26- ویژگی کوه های شمال خراسان را نوشته و مهم ترین کوه های آن را نام ببرید؟ 23-رشته کوه البرز در اثر چه عواملی بوجود آمده است؟

نمک برداشت شده بدون هیچگونه فرآوری خاصی مورد استفاده قرار گرفته و نیاز به تصفیه ندارد (فصل برداشت نمک تابستان است). تبخیر شدید باعث شده طوفان نمک 80 درصد از سرزمین های ازبکستان را به بیابان تبدیل کند. همچنین همیشه در محل کادر پزشکی حضور دارد که میتوانند در صورت بروز هر گونه سانحهای خود را سریعا به محل برسانند. 9- آیا در هر مکان جغرافیایی پدیده های مختلف بر هم تاثیر می گذارند؟ 2- سئوالات کلیدی در جغرافیا بر چه موضوعاتی تاکید می کنند؟ 14- روش مطالعه در جغرافیا چیست؟ 14- -نقش میزان ارتفاع برآب وهوای کشوررا بنویسید.

در مواقع بارندگی و ذوب برفهای ارتفاعات اطراف، چون بر میزان آب ورودی افزوده میشود، وسعت آن زیاد و در غیر از این ایام، وسعت آن کم میشود. 37- گِل فشان ها در کجاست و علت ایجاد آن چیست؟ 29- یکی از زیباترین و فعال ترین پدیده های رشته کوه زاگرس چیست؟ 34-موقعیت جغرافیایی کوه های مرکزی ایران را بنویسید؟ 27- ویژگی های رشته کوه زاگرس را بنویسید؟ 27- ویژگی های آب وهوای معتدل خزری را بنویسید. 49- عوامل آلودگی آب های زیرزمینی درروستاها وشهرها را بنویسید. برای رودخانه های فصلی و هم چنین رودهای دائمی که در تمام طول سال آب در آنها جریان دارد، در مواقع بارش شدید ممکن است دچار سیلاب شوند و حجم و ارتفاع آب در آنها تا چند برابر افزایش یابد.

ميگويند تا حدودي شده است‪ .‬م يگويم شمال به حاشي هنشيني يا ويلاسازي تبديل شدهاند‪ .‬آمار حاشي هنشيني‬‫اگر اين مطالعات دراختيار من قرار بگيرند ميتوانم بگويم كه براي از ‪ 2‬تا ‪ 13‬ميليون اعلام نفر شده است‪ .‬اين مسائل فرهنگ عمومي را‬‫نيز تحت تأثير قرار ميدهد‪ .‬از رودبار‬ ‫احيا چه اقداماتي لازم است‪ .‬م يگويند‬‫ب هطرف منجيل كه برويد بالاي كوه‬ ‫اطلاعات سري (محرمانه) است‪ .‬چرا‬‫ساختمانهاي بزرگي ساختهاند‪ .‬بدون‬ ‫سري است؟ 16- منطقۀکوهستانی شمال کشور شامل چه کوهستانی هایی است؟ 46- اگر نقشه ایران را از شمال به جنوب توسط خطی به دو بخش مساوی تقسیم کنیم ، بیشتر جلگه ها در کدام سمت ایران واقع است ؟

12- کدام یک از این عملکردها تعادل محیط را در مدت طولانی حفظ می کند؟ 22- بین تنگه منجیل و تنگه خوش ییلاق کدام رشته کوه قرار دارد؟ این رود که از سلسله ی سیاه کوه منبع میگیرد طول آن تا هامون 350 کیلومتر حساب شده و به سبب آنکه از وسط جیجه میگذرد باسم «دریای جیجه» و پس از عبور از منطقه مذکور در ناحیه «انار دره» بنام «دریای هاروت» یاد میگردد و این از جمله هشت رودخانه ای است که آب خود را به دریاچه هامون می ریزد. 28- رشته کوه زاگرس چگونه بوجود آمده است؟ 33- هدف از احداث سد بر روی رودهای حوضه زاگرس چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید