مدیریت گاو شیری از مرحله قبل از زایمان تا پس از زایمان

ظرفیت گاوداری جدید نباید از 20راس کمتر باشد. دام را پس از مدتی گرسنگی نباید یکباره در معرض غذا قرار داد . در کالبد گشایی پس از تلف شدن دام پر خونی گره های لنفاوی سر و گردن ٬ پر خونی بخش فوقانی دستگاه تنفس ٬نرمی کلیه ها ٬پر خونی مخاط روده و گاهی موارد پارگی شکم و دیافراگم مشاهده میشود . همچنین شناسایی دقیق رفتارها و خصوصیات گاو در هنگام فحل شدن به گاوداران کمک زیادی می کند تا بتوانند نرخ زاد و ولد را در گله خود افزایش دهند .

ماده کربوهیدراته که بعنوان ماده مغذی و منبع تامین سریع انرژی در زمان هیپوگلایسمی عمل می کند. در بیماری کزاز در گوساله ها با ایجاد اختلال در عصب و اگ عمل ناودان مری مختل میگردد و این زمینه ساز بروز نفخ مزمن است . مصرف گونه های خاصی چون غلات جوان ٬کلم ٬ نخود٬لوبیا٬ لگومها شبدرسفید و قرمز نیز در این زمینه موثر است . از بیماریهای عفونی غیر گوارشی که با اثر گذاری بر اعصاب یا دستگاه گوارش زمینه ساز بروز نفخ هستند ٬می توان بیماری های سل و کزاز را نام برد .

گاو آهن های سوار، بر اتصال 3 نقطه تراکتور سوار می شوند. این گاو آهن ها به منظور شخم اولیه زمین به کار می روند. براي اتصال آهن در هموگلوبين و ايجاد هموگلوبين داراي نقش اساسي مي باشد. هدف از خاک ورزی حفاظتی، حفظ بقایای گیاهی حداقل در ۳۰ درصد از سطح خاک است. 9- اسپری روغن های گیاهی بر روی علف ها و علوفه های مرتع انجام شود. 3- از روغن های غیر سمی مثل روغن های گیاهی به دام خورانیده شود .

4. بسیاری از مکمل های دام از کربنات کلسیم به عنوان پر کننده استفاده می کنند. با توجه به مزایایی که گفتیم خرید گوسفند زنده دارای مزایای بسیاری در برابر خرید گوشت ذبح شده می باشد و خریدن آن هم به دلایل بالا به صرفه تر از خرید گوشت است. گوسفند در مقایسه با گاو مقاوم تر است . گزارش های اخیر نشان می دهند که گاو های جرزی در مقایسه با گاوهای هلشتاین دارای بعضی از مزایای آناتومی یا فیولوژیکی هستند. اصلاح نژاد با گاو سمینتال در مقایسه با دیگر نژادهای اصلاحی از آن جهت مناسب است که نه تنها در توانایی تولید شیر بلکه درعین حال در توانایی تولید گوشت ارجحیت دارد.

به عنوان حامل ویتامین ها که تامین کننده انرژی است و نیز به عنوان لاکساتیو اسموتیک به منظور تسهیل دفع فرآورده های سمی تولید شده در دستگاه گوارش عمل می کند. این نژاد بطور معمول 4 تا 5 بره می زاید و اگر تغذیه خوبی داشته باشد و نژاد خالص باشد میتواند بالاتر از میانگین ذکر شده بره تولید کند. این نژاد ایرانی جثهای بزرگ داشته و نژادی گوشتی میباشد به طور متوسط در هر دوره شیردهی تنها ۱۴۳ کیلوگرم شیر تولید میکند. این نژاد ابریشمی توانایی پریدن و پرواز کردن ندارند چون فرم پرهای مویی شکل است و این توانایی را از آن ها می گیرد.

به طور کلی از نشانههای ظاهری یک گاو مناسب برای خرید، سالم و هوشیار بودن حیوان است که به شکل نرمال راه میرود و دارای چشمهای شفاف است. اسید سیالیک (sialic acid; ­SA) یک مشتق استیله از اسید نورآمینیک می­باشد که بهطور گستردهای در بافتهای پستانداران توزیع میشود، ولی ازآنجاکه معمولاً به گلیکوپروتئین­ها، گلیکولیپید­ها، الیگوساکارید­ها و پلی­ساکارید­ها متصل می­شود، مقدار کمی از آن در سرم به شکل آزاد وجود دارد.

با این وجود گاهی اوقات مشکلاتی از قبیل دخالت های دلالان و موج گرانی نهاده های دامی و هزینه های نگهداری ما ناگزیر به افزایش قیمت هستیم. بزاق در دستگاه گوارش با کاستن از کشش سطحی مایع شکمبه و با خاصیت بافری که داردو نیز با افزایش رقت مایع شکمبه ای و حرکت مواد غذایی ٬ در کاستن احتمال بروز نفخ و حتی جلوگیری از بروز آن موثر است . کلسیم با بولکه کردن استیل کولین و شل شدگی عضلات و منیزیم با ایجاد شل شدگی عضلات شکمبه ای در بروز نفخ موثر است .

گاوها برای تولید شیر و رشد اسکلتی به کلسیم نیاز دارند. طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی در سال ۱۳۸۲ حدود ۱۴ میلیون تن گندم تولید گردید. داشتن خصوصیات مختلفی نظیر بالا بودن درصد پروتئین و چربی شیر، درصد باروری بالا و قدرت زیاد در باروری اسپرمها، استعداد وزن گیری و تولید گوشت با کیفیت، مقاوم بودن در برابر انواع بیماریها، بافت مقاوم سم و … و در مقابل در تهران و کرج و سایر کلان شهر ها نرخ های بالاتری اعلام می شود. البته برخی از کشتارگاه ها و میادین شهرداری ممکن است در لیست اعلام شده وجود نداشته باشد.

وجود چربی علاوه بر فواید ذکر شده باعث جلوگیری از خارج شدن درصدی از جیره که می تواند به صورت گرده و غبار در بیاید و از بین رود ، شود . تعجب می کنم از این جوان هایی که در روستا با وجود این همه پتانسل و ظرفیت، باز هم برای کار به شهر می روند و متأسفانه اکثراً در شهر هم به دلیل ناشی بودن یا سرگرم شدن با شغل های کاذب شکست می خورند.

من همیشه بعد از تعطیل شدن مدرسه به سوله گاوداری می آمدم و هم بازی می کردم و هم به پدرم کمک می کردم. به طوری که کشاورز در کشت سال بعد دچار مشکل می شود. پی آمد جابه جایی شیردان تجمع گاز در آن ودر نهایت نفخ که حیوانرا خواهد کشتاین عارضه در ۶هفته ی اول بعد از زایمان با فراوانی ۳ درصد رخ می دهد. وجود این کف از خروج گاز ممانعت نموده و از عمل آروغ جلوگیری می کند ٬به این ترتیب نفخ ایجاد میشود . وجود برخی بیماریهای دستگاه گوارش و یا مصرف گونه های خاصی از گیاهان می تواند باعث بروز نفخ گردد .

دیدگاهتان را بنویسید