هنر گفت و گو ـ علی فراستی با هوشنگ سیحون – فروشگاه اینترنتی بوم

دریاچه سد الغدیر با وسعت ۸۵۰ هکتار، در ۲۵ کیلومتری شهر ساوه، در استان مرکزی و پشت سد الغدیر (سد ساوه) قرار دارد و در محل قدیمی بند شاه عباس، روی رودخانه قره چای ایجاد شده است. رود سند دومین رود مقدس هندوان است و نام هندوستان نیز از همین رودخانه گرفته شده است. به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در استان همدان، دومین برنامه از هفته ادبی «حدیث شیرین» با موضوع مرزهای فرهنگی ایران با نگاهی به دوره نظامی با حضور میرهاشم میری، شاعر آیینی، پژوهشگر و ویراستار همدانی، خلیلی، مسئول انجمن ادبی بوعلی در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان از سوی انجمن ادبی بوعلی برگزار شد.

رئیس شورای اسلامی شهر ساوه با اشاره به اینکه بودجه جاری شهرداری ۲۲ درصد و عمرانی ۷۸ درصد است، تصریح کرد: خدمات رسانی عادلانه به تمام نقاط شهر از اهداف مهم شهرداری در تدوین بودجه ۱۴۰۱ شهرداری است و تلاش میکنیم تا با مشارکت شهروندان در جهت توزیع عادلانه خدمات در همه نقاط شهر گام برداریم. در پی بارشهای بهاری، مساحت قابل توجهی از دریاچه حوض سلطان این روزها زیر آب رفته است، این دریاچه که به دریاچه ساوه قم نیز معروف است، به مساحت تقریبی ۲۴۰ کیلومترمربع در جنوب رشتهکوههای البرز قرار دارد. در هزاره بیستم تا دهم پیش از میلاد تقریباً چیزی از دریاچه فلات مرکزی ایران که از جنوب دشت کویر پیرامون باتلاق جازموریان تا بجنورد و دامغان در شمال خراسان و میبد، اصفهان و همدان در غرب گسترده شده بود نمانده بود، به جز حوضچههای چند صد هکتاری که در نقاط گودتر باقی بودهاست و دریاچهای در غرب منطقه که بعدها به دریاچه ساوه مشهور شدهاست و به دلیل وجود رودهای پر آب که به آن آب کافی میرساندهاند و آب و هوای معتدل تر باقی ماندهاست.

در سال ۹۹ نسبت به چند سال قبل توجه به مجتمعهای ایستگاهی بهتر بود چرا که چند سال عملا این موضوع درآمدزایی نداشت. اما از نظر زمینشناسی، کویر مرکزی ایران و کویر لوت در دورههای پیشین زمینشناسی زیر دریای بزرگی بودهاند، که دریاچه آرال و دریای کاسپین (مازندران) نیز بخشی از آن بودهاند، به تدریج با دگرگون شدن شکل پوسته آسیا و فشار پوسته اقیانوس هند به پوسته آسیا، این بخشها بلندتر شده و رشته کوههای ایجاد شده بخشهایی از دریای تتیس را از آن جدا کردهاند، این بخشها هر چند بسیار وسیع بودهاند اما به تدریج شروع به خشک شدن کردهاند، علت این موضوع کمبود بارش در این مناطق و همچنین تبخیر بسیار بالای منطقه مدار رأسالسرطان بودهاست.

در ایستگاه چیتگر پیاده شده و با اتوبوس خودتان را به دریاچه برسانید. از زمان صفویه به بعد نیز ارتباط بین دریاچه حوض سلطان و دریاچه نمک به سبب تأسیس سدی در بالای پل دلاک که آب رود قره چای را به دریاچه نمک هدایت میکرد، قطع یا ضعیف شد. این امر موجب خشکی باتلاقهای اطراف دریاچه و مانع ورود آب به دریاچه حوض سلطان شدهاست. هرگاه ورود آب افزایش یابد، سطح دریاچه گسترش یافته و اراضی پست و شوره زار و باتلاقی پیرامون را با آب صاف میپوشاند و به صورت دریاچهٔ بزرگی درمی آید.

وسعت و شکل دریاچه متناسب با ورود آب و میزان بارندگی آن در فصول مختلف سال متفاوت بوده و سطح آب دریاچه پیوسته در نوسان است. با رسیدن به دریاچه سیاه گاو شما با دو دریاچه کنار هم روبرو خواهید شد؛ دو دریاچه که به وسیله کانالی طبیعی به عرض دو متر، عمق یک و نیم متر و به طول ۷۰ متر به هم مرتبط هستند. دریاچه اوان الموت بیش از ۷۰ هزار متر مربع مساحت دارد و در ارتفاع ۱۸۱۵ متری از سطح دریا واقع شده است. میانگین ارتفاع در ایران بیش از 1200 متر از سطح دریاست و بیش از نیمی از مساحت کشور را کوهها و ارتفاعات، یک چهارم را دشت ها و کمتر از یک چهارم دیگر آن را نیز زمین های در دست کشت تشکیل می دهد.

در کویرها و نمکزارها گورخر و در دشت ها آهو‚ در کوهها میش‚ قوچ و بز و در نواحی باطلاقی خرس یافت میشود. در حقیقت دریاچه حوض سلطان شامل دوچالهٔ جدا از هم به نام ” حوض سلطان ” و ” حوض مره ” است که مجموعه آن بیشتر به نام حوض سلطان معروف شده و کمتر از حوض مره یاد میشود. پادشاهی منائیان در تپه حسنلو در جنوب دریاچه بودهاست. ایران با بیش از 1.648.195 کیلومتر مربع وسعت (شانزدهمین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت) در جنوب غربی قاره آسیا واقع شده و جزو کشورهای آسیای غربی است.

دریاچه نمک حوض سلطان در ۴۰ کیلومتری شمال شهرستان قم و ۸۵ کیلومتری جنوب تهران و در حاشیه بزرگراه خلیج فارس قرار دارد. دریاچه دیگری برای استفاده قایق های بادی در منطقه استان مازندران معرفی میشود، دریاچه امامزاده علی یا همان آب اسک که از نظر موقعیتی با تهران هشتاد کیلومتر فاصله دارد. در نزدیکی دریاچه اوان، دریاچه دیگری به نام الوبوم قرار دارد که کمتر کسی از وجودش باخبر است.

پست ترین نقطه داخلی با ارتفاع 56 متر در چاله لوت و بلند ترین نقطه قله دماوند با ارتفاع 5628 متر در میان رشته کوه البرز قرار دارد. گنجاندن ۲۰-۶۰ گرم فیبر در روز در رژیم غذایی و نوشیدن یک یا دو لیوان مایعات با هر وعده غذایی می تواند به جلوگیری از یبوست کمک کند. این اندام همچنین جایی است که بقایای مواد غذایی و مایعات همراه آن مدفوع را تشکیل می شود. حتی در مواردی که سرطان تازه شروع شده، تشخیص زودرس با برداشتن جراحی سرطان قبل از شیوع بیماری در اندام های دیگر، احتمال بهبودی را افزایش می دهد.

همینالان در استانهای شمالی به خصوص مازندران و گلستان با کمبود آب در برخی نقاط روبرو هستیم و در سال گذشته ۶۰۰ هکتار از زمینهای شالیزاری به دلیل کمبود آب در مازندران کشت کنند. چشمه آب گرم و غار زیبای آب اسک را هم نباید از دست داد. غمگین شده است ساوه که دریاچهاش نماند مردود گشت و مردم او تشنه از ظمی» (8) رکن الدین دعویدار قمی، شاعر سده ششم و هفتم هجری، نیز درباره خشک شدن دریاچه ساوه چنین سروده است: از نورب بتی چون که جهان آرا شد دریا که به ساوه بود ناپیدا شد امروز هم از حضور فرزند نبی دیدم که دگر باره همان دریا شد (9) سلمان ساوجی(م 778 ق)در این بیت به این واقعه تلمیح کرده است: ساوه شهری بودبل بحری پر از گوهر که بود اصل او از معجز مولود احمد یادگار (10) ادیب الممالک فراهانی، سید محمد صادق قائم مقامی، متخلص به«امیری»(1277-1336 ه.

مجلس خبرگان وظیفه انتخاب رهبر را بر عهده دارد و بر عملکرد او نظارت می کند. درسواحل شمالی کشور به دلیل دریای خزر در بارش نقش مهمی دارد ولی در خلیج فارس و دریای عمان بدلیل اینکه هوای مرطوب صعود نمی کند در بارش نقشی ندارد و موجب شرجی شدن هوا می شود و اختلاف دما کم است . آرم ملی (کلمه الله) با رنگ قرمز در وسط قسمت سفید نقش بسته و عبارت “الله اکبر” با رنگ سفید و خط بنائی 11 مرتبه در طول لبه پایین رنگ سبز و 11 مرتبهدر طول لبه بالای رنگ قرمز، جمعا بیست و دو مرتبه تکرار گردیده است.

نقش سکونت گاه در شکل ظاهری آن مشخص است . جالب است بدانید که رود نیل نقشی اساسی در فرهنگ و آداب و رسوم مصر داشته و دارد و از گذشتگان تمامی رسومات این کشور به هر طریقی با رود نیل گره خورده است، رود نیل برای اهالی سرزمین مصر بسیار مهم و حیاتی و حتی مقدس بوده به طوری که برای آن سرودها و دعاهای بسیاری ساخته شد. سد الغدیر با طول تاج ۲۶۵ متر و ارتفاع ۱۲۸ متر، در سال ۱۳۷۲ احداث شد. نارسیس narsis : یونانی-فارسی لاتین از یونانی، نرگس، نام جوانی زیباروی در اساطیر یونان که وقتی صورت خود را در آب دید عاشق خود شد و در آب پرید و غرق گشت و تبدیل به گل نرگس گردید.

یکی از افسران ایرانی به نام ستوان یکم نورالله کثیری نقشهبردار لشکر تبریز، برای اثبات این که شاخهای که به سود ایران بود عمیقتر و بنابرین شاخه عمدهاست با اسب خود بیباکانه به آب زد. با این حال، شما همیشه باید در مسیر خود باشید و کار خود را تمام کنید و به فکر پایین آوردن دیگران نباشید. برای دیدار از دریاچۀ پرشگفتی ارواح نمیتوانید از خودروی شخصی خودتان استفاده کنید. برای مثال گفته می شود که برای ساختن کاتدرال های پاریس، شهر ونس، شهر امیان در فرانسه از تکنولوژی سنگ استفاده شده و بعبارت دیگر “استروتومی” را به نحو خیلی شایسته و بارزی بکار بردند و تکنیک آنرا پیاده کردند.

كجايند مردم شهرهاى رس اصحاب مدائن الرس(رس نام جاده بزرگى بود كه مردم در كنار آن گرد آمده و درخت صنوبر را شاه درخت مى گفتند و آن را يافث بن نوح كاشته بود پرستش مى نمودند و خداوند آنها را هلاك و نابود ساخت كه پيغمبران را كشتند و احكام خدا را خاموش كردند(از بين بردند). حدود آن از یکسو تا ساوه و از سوی دیگر تا ورامین امتداد داشته و هماکنون دریاچهٔ نمک از بقایای آن بهشمار میرود. فراوانی به سوی خود جلب میکرد. در رودهای کنار دریای مازندران اقسام فراوانی از ماهیها یافت میشود.

حیوانات موجود در ایران: در جنگلهای البرز‚ ببر‚ پلنگ‚ خرس‚ گراز و جوجه تیغی یافت میشود. اقلیم زیستی ایران: ایران یک اقلیم متنوع گیاهی و جانوری دارد. این جزیره در غرب استرالیا قرار دارد. دژ ساسانی یا نیایشگاه آناهید، قلعه دختر یا قیز قلعه یادگار تمدن ساسانیان است که بر فراز ارتفاعات مشرف بر دریاچه ساوه، قرار دارد. در فصل پاییز، فرش قرمز برایتان پهن میکند و در فصلهای بیبرگی نیز همچنان زیبایی خود را دارد. ناورود از شهر تالش عبور و این شهر را به دو بخش تقسیم میکند و در نهایت به دریای خزر منتهی میشود. دلیل این مسئله، جهشی است که از والدین به فرزندان منتقل میشود.

استرابون (م. بعد از 20 میلادی)، به نقل از آریستو بولوس نوشته است که اکسوس به دریای خزر در هیرکانیه می ریزد. در فصل بهار در زمینه تبادل آب بین خزر شمالی و میانه در لایه زیرسطحی با حداکثر اکسیژن ، مقدار فسفات حداقل است ، که به نوبه خود نشانگر فعال شدن فرآیند فتوسنتز در این لایه است. امروزه دریاچه نمک مرکزی کویر باقیمانده دریاچه پیش از تاریخ و دریاچه نمک حوض سلطان باقیمانده دریاچه ساوه پنداشته میشود که به وضوح جدا بودن حوزه آبخیز دو منطقه را با جمع شدن نمک در مرکز حوزه آبخیز نشان میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید