پرورش گاو گوشتی

لذا به گاوداران پرواربند توصیه می­شود جهت حداکثر سودآوری و جلوگیری از اشتباهات رایجی که سبب کاهش بازده پرواربندی گوساله می­شود، این بخش را به دقت خوانده و در گاوداری خود به کار ببندد. در طرح توجیهی گاوداری شیری ، فاکتورهای مختلفی را باید مورد توجه قرار دهید با توجه به اینکه فعالیت در این عرصه به صورت مستقیم با موجودات زنده سر و کار دارد، لذا در این طرح توجیهی دانش حرف اول را میزند، دانش در همه زمینهها میتواند به کمک تأسیسات گاوداری شما بیاید، به خصوص در زمینه بهداشت دام. اول رعایت بهداشت گله که برای حفظ سلامت گله و پیشگیری از بیماری های واگیر بسیار ضروری است و دوم فراهم نمودن مواد غذایی تازه و پرانرژی برای رشد سریعتر دام.

در واقع گاوها زمانی میتوانند بهترین و با کیفیتترین شیر و یا سایر محصولات مثل گوشت را تأمین کنند، که از سلامت کافی برخوردار باشند، بخش مهمی از تأمین سلامت، به رعایت بهداشت دامداری شما بازمیگردد، در این زمینه باید از با تجربهترین افراد برای حفظ و افزایش سطح بهداشت گاوها استفاده کنید در صورتی که در یک مورد ابتلا به بیماری و یا سایر مسأئل دیده شود، امکان اینکه دیگر گاوها را نیز آلوده کند زیاد است.

نکته 1: « توجه داشته باشید که در طرح توجیهی گاوداری شیری ، بخش مهمی از تولیدات شما باید برای تأمین نیازهای داخل باشد و بعد میتوانید به صورت تخصصی روی صادرات شیر و محصولات لبنی خود به کشورهای دیگر، تصمیمات اساسی بگیرید. در حالی که در شیوه اجاره مکان، باید دائم دغدغه پرداخت اجاره را نیز داشته باشید از طرفی دیگر ممکن است صاحب مکان بعد از مدتی خواستار تخلیه زمین مورد نظر گردد، در این صورت شما باید همه تأسیسات را جا به جا کنید و این مهم میتواند بخشی از سرمایه شما را نیز مصرف کند.

رعایت موارد مدیریتی مهم در مورد روزهای شیردهی، آسایش گاو، مدیریت آخور، ویتامین ها، مواد معدنی، کیفیت آب، مصرف ماده خشک، میزان رطوبت سیلاژ و تغذیه علوفه با کیفیت، تولید به ازای هر گاو را در دراز مدت افزایش خواهد داد. دقت داشته باشید که برای مصرف داروهایی گفته شده حتماً با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است دوز مصرفی آن را رعایت نکنید و یا عدم آگاهی از اثرات دارو میتواند باعث شدیدتر شدن شرایط بیماری شود. 1ـ در اجرای طرحها، عناصر و منابع فعّال و تولیدی و اقتصادی را منهدم نکنید.

هرگونه تغییر در وعده های غذایی روزانه گاو، تا زمانی که گاوها دوباره با خوراک جدید سازگار نشوند، بر تولید شیر تأثیر می گذارد. بسیاری از تحقیقات انجام شده در مورد تعیین احتیاج به اسید آمینه ها، بر ترکیب اسید آمینه ها در شیر و بافت بدن گاو تمرکز دارد و آنها را با ترکیب اسید آمینه میکروبی شکمبه مقایسه می کند. هر چه پروتئین میکروبی بیشتری بتواند در شکمبه تولید شود، وضعیت پروتئینی گاو بهتر خواهد بود، بنابراین نیاز به فرآورده های جانبی پروتئین حیوانی که دارای مقادیر متغیر اسید آمینه عبوری هستند را کاهش می دهد. گاوها بیش از ۵۰ درصد پروتئین قابل سوخت و ساز خود را از میکروب های خارج شده از شکمبه ای که وارد روده کوچک شده و جذب می شوند، تأمین می کنند.

بنابراین، کماکان، تغذیه پروتئین و سوخت و ساز اسید آمینه ها، زمینه تمرکز تنظیم جیره گاوهای شیری می ماند. هم لیزین و هم متیونین باید به مقدار کافی در روده کوچک برای تولید شیر بالا به مقدار کافی مورد سوخت و ساز قرار گیرد. بهترین نژاد گاو شیری در دنیا، گاو هلشتاین است، این گاو هم برای تولید شیر و هم برای تولید گوشت مورد استفاده قرار میگیرد، زادگاه آن کشور هلند است با اینکه هلند کشور سردسیری است، اما این گاو میتواند به راحتی خود را با هر شرایط آب و هوایی تطبیق دهد.

علاوه بر تاثیر روی مجاری هوایی فوقانی، علل به وجود آورنده خروسک می توانند سبب التهاب مجاری تنفسی تحتانی و بافت ریه شوند. علاوه بر آن برنامه های یکنواختی را که مورد نظر و علاقه پرورش دهندگان گاوهای شیری اصیل بوده گسترش داده اند. اهلی شدن گاو به چه زمانی بر میگردد؟ عمده بیماری گاوها به شکل بی اشتهایی، سرد شدن بدن، سرفه، آبریزش بینی، کرم روده و… 1.7 بیماری های گاو به چه شکل نمایان می شوند؟ بیماری های گاو به چه شکل نمایان می شوند؟ دانلود جزوه اصول پرورش گاو از شبکه آموزشی پژوهشی ایران – مادسیج هدف از ارائه این جزوه آشنایی دانشجویان رشته دامپزشکی با نژاد گاوها و …

هدف این انجمن تلاش همسو و هماهنگ برای پیشرفت گاوهای شیری بوده است. البته در صورت اقدام به موقع از طرف شما این ضرر به کمترین حد خود خواهد رسید. نبوی ـ تکرار میکنم در صورت جلسه ذکر شده که بنده در ایام عید رفته بودم بخراسان و بنده نرفته بودم سایر آقایان رفته بودند. تنها اخیراً، لیزین عبوری در دسترس قرار گرفته است. شاید دلیل اصلی پایین بودن بیش از حد نرخ کسانی که به این صورت به فروش گوسفند اقدام می کنند شما را به وسوسه به این نوع خرید کند اما نرخ فروش گوسفند تنها ملاک تعیین کیفیت دام نمی باشد و توجه به دقیق بودن وزن و باسکول در هنگام خرید گوسفند زنده نیز از اهمیت ویژه برخوردار است .

شیب بالاتر و شیب پایین تر برای گاو شیری مناسب نیست و موجب ناراحتی هایی در تولید مثل و خروج ناقص ترشح های رحمی گاو می شود. اصلیترین کار این گاوآهن شخم زدن زمین و شل نمودن خاک و ساختن بستری مناسب برای رشد گیاه است قدرت این گاوآهن به قدری زیاد است که می تواند تا عمق 45 تا 50 متر از سطح زمین را شخم بزند. دام ها هم مانند انسان دچار بیماری هایی می شوند که اگر به موقع درمان نشوند ممکن است به سایر گاوها سرایت کند یا این که از میزان شیری که باید در طول روز داشته باشد کم می شود.

هر زمان شما برای خرید دام به مراکز عرضه مراجعه کنید و قیمت گوسفند زنده را از آنها بپرسید، آنها نرخ روز را به شما خواهند گفت. غذایی که برای گاوهای شیری در نظر گرفته می شود متعدد است هر یک از آن ها قیمت متفاوتی دارند به طور مثال قیمت ذرت علوفه ای از قیمت یونجه کمتر است. به عنوان مثال جهاد کشاورزی و صندوق ملی توسعه وامهای بلند مدت و کوتاه مدتی را برای تأسیس واحدهای گاوداری اختصاص داده است که در طرح توجیهی خود میتوانید این مهم را مورد توجه قرار دهید، برای دریافت وام داشتن یک طرح توجیهی دقیق و کامل نیاز اولیه هر شخصی است که باید به آن بپردازد.

برای مثال گله های هلشتاینی که میانگین تولید آنها زیر ۲۷ کیلوگرم می باشد، اول باید موارد مدیریتی را اصلاح کنند. یکی دیگر از معروف ترین گاوهای شیری سمینتال است، این نژاد گاو دو منظوره است به این معنی که هم برای تولید شیر و هم گوشت از این نژاد استفاده میکنند، معمولا از اسپرم گاو سمینتال برای اصلاح نژاد گاوهای بومی و دورگ استفاده میشود. می کنند. هدف از این تلفیق اصلاح نژاد و دریافت بازخورد بیشتر از آنها می باشد. توصیه ما این است که زمین و مکان مورد نظر خود را کمی بزرگتر و با هدف افزایش جمعیت گاوها در نظر بگیرید تا در آینده دچار مشکل جا به جایی و یا گسترش زمین نباشید.

اگر شما دامپزشک هستید که این مسألهای جدا است، در غیر این صورت هرگز خودسرانه طرحی برای تجویز خودسرانه دارو به دامها را در دستور کار خود قرار ندهید و برای بخش دامپزشکی، بهترین متخصصان این امر را در نظر بگیرید. آشتیانیزاده ـ خوب رای بگیرید. با استفاده از علوفه های مرغوب و باکیفیت خوب و عوامل اشتها آورمصرف ماده ی خشک را افزایش دهید . یا اینکه کدام مرکز خرید و فروش گوسفندان خوب است. از آن جایی که گاوهای شیری به طور روزانه شیر تولید می کنند در نتیجه به طور روزانه فروش خواهند داشت برای محاسبه سود آن باید میزان درآمد به دست آمده از فروش شیر در یک ماه را از میزان هزینه های خرید غذا و دارو کم کرد تا به سود خالص رسید.

دیدگاهتان را بنویسید